İçindekiler

Abant Gölü, Abant Tabiat Parkı’nın içinde, dört mevsim ayrı çekiciliğe sahip, Bolu’ya bağlı bir milli parktır. Şehrin kirli havasından bunalıp, biraz doğa içinde olmayı özleyenler veya sevdikleriyle romantik bir kaçamak yapmak isteyenler için Abant Gölü Tabiat Parkı mükemmel bir seçenek. Buraya hem günübirliğine, hem de hafta sonluğuna kafa dinleyip keyif yapmak için gidilebilir.

Abant ve Abat Gölü Hakkında

Abant Gölü için Batı Karadeniz’in cenneti köşesi desem yanlış olmaz herhalde, 4 mevsim 4 ayrı güzellik sunduğu gibi muhteşem bir gezi yapma fırsatı veriyor.

Türkiye’nin orman ve doğal güzellikleri bakımından en zengin illerinden olan Bolu’nun cennet bir köşesi Abant. Her mevsim görülmesi gereken doğa harikası bir tabiat parkımız.

Abant Gölü Neler Yapılır?

Sıradan bir gezinin dışında doğa fotoğrafçılığı, olta balıkçılığı, at biniciliği, fayton gezisi, doğa yürüyüşü gibi bir çok aktiviteye katılma fırsatı bulabileceğiniz Abant’ta unutulmaz hafta sonu geçirmek için en ideal zaman sonbahar.
Göle yansıyan sonbahar sarısına yakından tanıklık etmek, harika fotoğraflar çekmek için özellikle bu zamanlarda Abant’ı görmekte fayda var. Abant’ı gölünü çevreleyen ormanda sonbahar sarısı ve kızıllığında yapacağınız yürüyüş sizlere şehrin stresinden uzaklaştırıp harika bir gün geçirmenize imkan tanıyacak.

Konaklamak isteyenlere

Gölün bulunduğu park alanının içinde iki büyük otel ve ayrıca bungalov tarzı evler bulunuyor. Tabii bunları fazla lüks bulanlar olabilir, buna alternatif olarak tabiat parkına 7-8 km uzaklıkta pansiyonlar bulunuyor. Arabayla gidenler için bu pansiyonlarda konaklamak rahat bir çözüm olacaktır. Ayrıca parkın sınırları içinde yer alan bir de kamp alanı var. Fakat özellikle geceleri(yazları dâhil) çok soğuk olduğundan, bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlıklı gitmekte fayda var.

Abant Gölü Olta Balıkçılığı ve Diğer Aktiviteler

Abant Gölü

Abant Alası olarak bilinen Abant’a özgü Alabalık türü ile tanışmak içinde oltanızı alıp göl kıyısında yerinizi almanız gerekir. Balık tutacakların Milli Park girişinde olta ile balık tutacaklarını belirtmeleri gerekmekte.

Abant’a gidip göl kıyısında faytonla gezmeden dönmek sanırım yanlış olacaktır. Burada belirtildiği gibi nostaljik faytonla yapacağınız küçük bir gezi bu muhteşem doğal ortamda geçireceğiniz güne renk katacak klasik Abant aktivitesi.

Abant’ta piknik yapmak isteyenler için piknik alanları mevcut fakat ben mangalla uğraşmam diyor hazır yemeyi seviyorsanız farklı menülerden oluşan restoranlar sizlere hizmet vermeye hazır.

Günübirlik yapılacaklar

Abant Tabiat Parkı konumu dolayısıyla hem Ankara’dan hem de İstanbul’dan çok sayıda insanın günübirlik olarak da gelebildiği bir nokta. Konaklama yapmadan sadece farklı bir gün geçirmek ve temiz hava almak isteyenler için son derece uygun. Göl çevresinde piknik ve mangal yapmak için çardaklar bulunuyor ve yağmurlu, karlı havalarda bile göl manzarasına karşı, orman havasında keyif yapılabiliyor. Ayrıca göl çevresinde yürüyüş yapılabilen bir parkur bulunuyor.

Abant Tabiat Parkı ve Abant Gölü’nün cazibesi her mevsim başka oluyor. Göl çevresindeki orman; gürgen, köknar ve sarıçam gibi ağaçlardan oluşuyor. Bahar ve yaz aylarında faytonla, kışın ise kızaklı at arabalarıyla göl kenarında dolanarak kendinizi masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında nilüferlerin göl üzerini kaplamasıyla adeta Fransız ressam Monet’nin bir tablosuna bakıyor hissine de kapılabilirsiniz.

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Abant Gölü

İstanbul’dan Abant’a ulaşım arabayla yaklaşık 3 buçuk, Ankara’dan ise yaklaşık 3 saat sürüyor. Otobüsle gitmek isteyenler Bolu’dan aktarma yapmak durumundalar, yalnız Bolu’dan Abant’a giden otobüs saatlerine önceden bakmakta fayda var çünkü günde sadece birkaç kez sefer yapılıyor. Bunun dışında bazı özel tarihlerde Abant’a direkt giden tur otobüsleri de mevcut.

Bolu’ya kadar herkes bir şekilde gelebileceğini düşünüyorum, Bolu Abant Gölü arası yaklaşık 40 Km. Eğer Bolu’ya bir şekilde ulaşmış iseniz Bolu’dan Abant’a düzenli olarak toplu taşıma araçları var. Kendi aracı ile İstanbul yönünden gelecekler Bolu Dağı’nın çıkışında zaten Abant tabelasını göreceklerdir.

Abant Gölü İçin Öneriler ve Sorulan Sorular

Çocuklu aileler için uygun mu?

Kesinlikle Evet. Çocuğunuz ile birlikte çok güzel bir gün geçirmek mümkün.

Kıyafet seçimi nasıl olmalı?

Bolu sonuçta Karadeniz iklimine hakim bir coğrafyada bu nedenle hava şartlarının bir dengesi yoktur. Bu nedenle yanınızda hafif ama sıcak tutacak kıyafetler, yanınızda yağmurluk olmasını öneriyorum.

Ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Topuk bölgesini saran ve kolay kaymayan ayakkabı iyi bir fikir olacaktır. Göl etrafında veya ormanda yürümek isteyebilirsiniz. Kış aylarında kar ve buz olabileceğini unutmayın.

Yeme İçme

İçecek kesinlikle yanınızda olmalı, kendiniz piknik yapmayacaksanız restoranları kullanabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir