Illinois, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortabatı bölgesinde bir eyalettir. Mart 2018 itibariyle Illinois nüfusunun 12.768.320 olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayıyla beraber ABD’nin 6. en kalabalık eyaleti konumundadır. Eyaletin toplam alanı 149,998 km²’dir.

Illinois Eyaleti Hakkında Genel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her eyaletin bir başkenti mevcuttur. Illinois eyaletinin başkenti ise Springfield şehridir. Ayrıca Illinois eyaletinde ABD’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Chicago kenti de bulunmaktadır ve nüfusu 2.7 milyon civarındadır.

Batıdaki Mississippi Nehri ve güneybatı ve güneydeki Wabash ve Ohio Nehirleri ile sınırlanan Illinois’in eyaleti üç ana bölgeye ayrılabilir; Central (merkezi) Plains, Shawnee Tepeleri ve Körfez Kıyı Ovası.

Illinois’in yaklaşık % 90’ı Central Plains bölgesi tarafından oluşmaktadır. Bu hafifçe verimli ovalar Buz Devri boyunca buzullar tarafından şekillenmiştir.

Shawnee Hills bölgesi güney Illinois’in yüksek kesimlerinde, nehirleri ve ormanları barındıran dar bir şeritten meydana gelmektedir. Körfez Kıyı Ovası eyaletin güney ucundaki tepelik bir alandır.

Charles Mound, kuzeydeki Jo Daviess İlçesinde 376 metre yüksekliğinde bir tepedir. Küçük Scales Höyük kasabası ve Galena’nın 18 kilometre kuzeyinde yer alır. Eyaletin doğal olan en yüksek noktasıdır.

Illinois eyaletinde bir çok korunan alan mevcuttur. Devlet tarafından korunan toplamda 123 adet devlet parkları, yaban hayatı alanları, rekreasyon alanları, doğa rezervleri ve devlet ormanları bulunmaktadır.

Illinois Eyaletinin Tarihi ve Kültürü

İllinois’i ziyaret eden ilk Avrupalılar , Fransız kaşifler Louis Jolliet ve 1673’te Jacques Marquette idi , ancak bölge Fransız ve Hint Savaşı’ndan sonra İngiltere’ye devredildi .

Amerikan Devrimi’nden sonra, Illinois Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölgesi haline geldi ve 1818’de 21. eyaleti ilan edildi.

Illinois, ABD’de köleliği ortadan kaldıran Anayasanın 13. Maddesini onaylayan ilk eyalettir.

İllinois’den üç ABD başkanı seçildi: Abraham Lincoln, Ulysses S. Grant ve Barack Obama.

Illinois eyaletindeki plakalarda 1954 yılından beri “Land of Lincoln” ibaresi yer almaktadır.

Illinois, ABD’deki en büyük balkabak üreticisidir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci en büyük mısır üreticisidir.

Illinois Eyaletinde Görülmesi Gereken Yerler

La Salle County’deki Illinois Nehri blöfündeki Starved Rock State Park , Illinois’in en güzel yerlerinden biridir. Parkın 18 kanyonu, ağaç kaplı ormanı kumtaşı mavisi ile dramatik olarak dilimlenen buzul erimiş suyunun oluşturduğu yosun kaplı taştan dikey duvarlara sahiptir.

Cahokia Eyalet Tarihi Sit önceden Kolomb Kızılderili şehrin sitesidir. Bu tarihi park, Doğu St. Louis ve Collinsville arasındaki güney Illinois’de yer almaktadır. Park 890 hektarı ya da yaklaşık 9 kilometrekarelik alanı kapsamakta ve yaklaşık 80 tepecik barındırmaktadır, ancak antik kent daha büyüktür. Cahokia, günümüzde yaklaşık 16 kilometrekarelik bir alanı kapladı ve geniş bir boyut, şekil ve işlev yelpazesinde yaklaşık 120 insan yapımı toprak höyüğü içeriyor.

Michigan Gölü, Kuzey Amerika’nın beş Büyük Göllerinden biridir ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında bulunan tek yerdir. Büyük Göllerin ikinci en büyüğüdür ve burası Superior Gölü ve Huron Gölü’nden sonra en büyük üçüncü yüzey alanına sahiptir. Michigan Gölü, batıdan doğuya doğru, Wisconsin, Illinois, Indiana ve Michigan eyaletleri tarafından paylaşılmaktadır.

Chicago’da bulunan Willis Tower, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek kamu görüntüleme alanına ev sahipliği yapmaktadır. Willis Kulesi inşasının maliyeti 150 milyon doları aştı. Willis Tower 1973’te açıldı ve inşa etmek işçilerin 3 yılını aldı. Giza’daki piramitleri inşa etmek 20 yıl sürmüştü. (Eski teknolojiyi de düşününce Willis Tower daha uzun sürmüştür.

Millennium Park, Illinois’deki Chicago’nun Loop topluluk bölgesinde bulunan ve üçüncü binyıl kutlamayı amaçlayan bir halka açık parktır. Kuzeybatı Grant Park’ın 10 hektarlık (24.5 dönümlük) bir bölümünü kapsayan, Michigan Gölü kıyısındaki kıyı şeridinin yakınındaki önemli bir şehir merkezidir.

Cloud Gate, Hindistan doğumlu İngiliz sanatçı Anish Kapoor’un Chicago, Illinois’deki Millennium Park’taki AT & T Plaza’nın merkezi parçası olan halka açık bir heykelidir. 2004 ve 2006 yılları arasında inşa edilen heykel, fasulyeye benzeyen şekli nedeniyle Bean takma adı verilmiştir. Keskin şekiller halinde kesmek için bilgisayar teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş ve bir bulmaca ve kaynaklı kapatma gibi birbirine bağlanmış olan 168 dev paslanmaz çelik levha; son derece parlak dış cephesinin görünür dikişleri yoktur.

Abraham Lincoln Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi 16. ABD Başkanı Abraham Lincoln. Geleneksel havası ve 21. yüzyıl modern tekniklerini birleştiren müze, en çok ziyaret edilen başkanlık kütüphanelerinden biri olarak yer alıyor. Kütüphane, Lincoln hakkında geniş bir koleksiyona sahip olmanın yanı sıra, 1889 yılında eyalet tarafından kurulan Illinois Devlet Tarih Kütüphanesi koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Kütüphane ve müze, Illinois eyaletinin Springfield eyaletinde bulunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir