Adana’da gezilecek yerlerin sayısı, şehrin kültürel ve tarihi değerlerinden dolayı bir hayli fazladır. Adana’da gezilecek yerler listesi hazırlarken bu listeye özellikle tarihi yerleri dahil edebilirsiniz.

Çukurova Bölgesinde bulunan Adana, 2 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehir olma özelliğine sahiptir. Seyhan Nehri üzerinde Adana şehir merkezi, Akdeniz’e yaklaşık 30 kilometre uzakta kalmaktadır. Karataş ve Yumurtalık (Ayaş) ilçeleri ise Adana’nın Akdeniz ile bağlantısını sağlayan şehirlerdir ve yöre halkı yaz döneminde buradaki plajlardan yararlanmaktadır. Ceyhan ilçesinin de Akdeniz ile küçük bir bağlantısı vardır ve burada ticari amaçlı liman bulunmaktadır. Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini de kapsayan Çukurova’nın merkezinde bulunan Adana, tarih boyunca tarıma uygun yerleşim yerleri nedeniyle sıkça tercih edilmiştir.

Büyük Saat

Adana şehir merkezinde, Seyhan ilçesinde bulunan Büyük Saat Kulesi, 32 metrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Osmanlı Dönemi’nde ülkemizin birçok yerinde rastlanan tarihi saat kulelerinden biri olan yapının inşasına 1882 yılında başlanmıştır. İnşaatı oldukça uzun süren Büyük Saat Kulesi, Fransızların Adana’yı işgali sırasında tahrip edilmiştir. Yapı, geçirdiği uzun tarihsel sürece rağmen yapılan restorasyonların da yardımıyla günümüzde sağlam bir şekilde gezilecek yerlerden biri haline gelmiştir.

Çoban Dede Türbesi ve Parkı

Halk arasında Çoban Dede Tepesi olarak bilinen Çoban Dede Türbesi ve Parkı, Adana’da gezilecek görülecek yerlerden bir tanesidir. Adana şehir merkezindeki park, yüksek bir tepe üzerinde bulunmaktadır ve Seyhan manzarasının en güzel izlendiği yerlerden bir tanesidir. Bölgede çobanlık yapmış ve halk arasında bir efsane haline gelmiş Çoban Dede’nin türbesinin etrafında geniş bir park alanı bulunmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler, ya türbede adak adıyor yada yeşil alanın keyfini çıkartıyorlar. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla beraber parkta oturma alanlarının yanında kuş kafesleri de inşa edilmiştir.

Kazım Büfe

Adana’da gezilecek yerler listesine göz atarken, karşınızda bir büfeyi görmek sizi şaşırtabilir. Adana şehir merkezinde bulunan Kazım Büfe, küçük bir dükkan içerisinde yıllardır hizmet veren bir yerdir. Peki Adana gezi listesine burayı neden aldık? Kazım Büfe, özellikle Adanalılar tarafından bilinen ve sıkça uğranan bir büfedir. Kazım Büfe’nin muzlu sütü, sıcak Adana günlerinde oldukça iyi gitmekte ve tadına doyum olmamaktadır. Muzlu süt ile birlikte gelen büfenin şöhreti, tost ve diğer içecekleriyle de harmanlanmış ve Adana’da gezilecek bir yer haline gelmiştir. Bu nedenle Adana şehir merkezine uğradığınız zaman, burada bir muzlu süt içmeyi ihmal etmeyin.

Köprüköy Yeşil Camii

Sarmaşıkların sardığı minarenin görüntüsü, Köprüköy Yeşil Cami’ne davet ediyor adeta. Adana’da gezilecek bir ibadethane olan Yeşil Camii, asıl adı Köprüköy Camii olmasına rağmen halk arasında bu isimle anılıyor. Nedeni ise caminin görüntüsünü görür görmez anlaşılıyor aslında. Camiyi kaplayan yeşillikler, buraya oldukça farklı bir hava katmakla kalmamış aynı zamanda adını basın aracılığı ile tüm Türkiye’ye duyurmuş. Biz de bu popüler gezi yerini listemize ekledik.

Merkez Park

Adana şehrinin ortasında yemyeşil, kocaman bir alan görürseniz bilin ki burası Adana Merkez Park’tır. İnternette Adana ile ilgili görsel ararken bu park gözünüze çarpmış olabilir. Adana’nın simgelerinden biri olan bu yeşil alan, Seyhan Nehri’nin hemen yanında bulunmaktadır ve adeta şehri ortadan ikiye ayıran bir konumdadır. Bu kocaman park içerisinde aktivite yapılacak alanlar ve en önemlisi temiz havayı ciğerlerinize çekebileceğiniz yemyeşil bir ortam bulunmaktadır.

Sabancı Merkez Camii

Seyhan Nehri’nin kıyısında bütün heybeti yükselen Sabancı Merkez Camii, Adana’nın en büyük camisi olmakla kalmıyor aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük camilerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Bir önceki sırada tanıttığımız Adana Merkez Park içerisinde bulunan bu büyük camide Sabancı adının bulunmasının nedeni, Sabancı ailesinin bu caminin inşaatına verdiği desteklerdir. Adana’nın simgelerinden biri haline gelmiş olan cami, dış görüntüsü ile Sultan Ahmet Cami’ni andırmaktadır.

Taş Köprü

Adana denildiği zaman akla ilk gelen yapılardan biri Taşköprü’dür. Yakın zamana kadar trafiğe açık olması nedeniyle ”Dünyada trafiğe açık olan en eski köprü” unvanına ulaşmış olan bu köprünün tarihi, Roma Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Adana görülecek tarihi yerlerden ve yapılardan biri olan Taş Köprü, geçirdiği çeşitli restorasyon çalışmalarıyla birlikte Seyhan Nehri’nin üzerinde günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Yumurtalık Plajı

Adana’da denize girilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelenlerden biri, Yumurtalık Plajı’dır. Yumurtalık, Adanalıların denize girmek için tercih ettiği yerlerin başında gelmekle beraber yazın deniz keyfi için genellikle Mersin taraflarının tercih edildiğini de belirtelim. 2015 yılında Adana’nın tek mavi bayraklı plajı olarak ünlenen Yumurtalık Plajı, Adana sahil şerinin dar olmasına nedeniyle kısıtlı alternatife sahiptir. Temiz denizi ve yapılaşmanın henüz bozamadığı yerlerden biri olması, bölgeyi cazip hale getirmektedir.

Ulu Camii

Ulu Camii
Ulu Camii

Hemen hemen Türkiye’nin her şehrinde Ulu Camii adında bir ibadethane bulunmaktadır. Genellikle isimleri Ulu Camii olmasa bile, tarihten gelen bir alışkanlık ile yöre halkı şehirdeki en büyük camiyi bu isimli anmaktadır. Adana Ulu Camii de bunlardan bir tanesidir. Asıl adı Ramazanoğulları Camii olan bu tarihi yapı, 1507 yılında inşa edilmiştir. Ramazanoğulları Dönemi’nden kalan bu tarihi caminin yapımına dönemin ünlü beylerinden olan Halil Bey tarafından başlanmış ve oğlu Piri Mehmed Paşa tarafından tamamlanmıştır.

Yeşiloba Şehitliği Müzesi

Yeşil Oba Şehitliği Müzesi de zorlu savaş döneminin kısmen de olsa anlatıldığı, tarihin yeni nesillere aktarılmasında önemli bir yeri olan müzelerden birisidir. Yeşil Oba Şehitliği Müzesinde yaklaşık 100 tane heykel yapılarak bu kurtuluş mücadelesi temsili olarak anlatılmaktadır. Herkesin mutlaka gezmesi gereken bir müzedir dediğimiz Yeşil Oba Şehitliği Müzesi her köşesinde sizleri milli mücadele dönemine götürmektedir.

Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi

Her alanda tarihe ışık tutan ve milli mücadelenin de önemli merkezlerinden biri olan Adana, Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi ile de çoğu tarihi olmak üzere 10000 civarında Adana fotoğraflarına yer vermektedir. Müze 2005–2006 yılları arasında Adana Valiliği İl özel idaresinin, Adana Valisi Abidin Paşa’nın 1881-1983 tarihleri arasında Askeri Rüştiye olarak yaptırdığı binayı alarak restore ettirmesiyle buraya açılmıştır.

Misis Mozaik Müzesi

Adana denildiği zaman akla ilk gelen yapılardan biri Taşköprü’dür. Yakın zamana kadar trafiğe açık olması nedeniyle ”Dünyada trafiğe açık olan en eski köprü” unvanına ulaşmış olan bu köprünün tarihi, Roma Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Adana görülecek tarihi yerlerden ve yapılardan biri olan Taş Köprü, geçirdiği çeşitli restorasyon çalışmalarıyla birlikte Seyhan Nehri’nin üzerinde günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Yumurtalık İlçesi

Adana’nın denize kıyısı olan ilçelerinden olan Yumurtalık özellikle Adana’da sıcaktan bunalan insanların kaçamak yeridir. Yumurtalık turistik bir belde olması nedeni ile kışın gayet sakin yazın ise kalabalıklaşan bir yerdir.

Türkiye’de dalyan balıkçılığının geleneksel yöntemlerle yapıldığı nadir alanlardan olan Yumurtalık lagünlerinde Şubat ayında balık mevsimi bittiğinde bir sonraki sezon açılana kadar dalyancılığa ara verilmektedir.

Karataş İlçesi

Adana’nın Karataş ilçesi özellikle yaz aylarında Adana çevre iller tarafından tatil ve dinlenme için çokça tercih edilen bir yerdir.

Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Karataş Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin yarattığı doğal sınırlar içinde Adana’nın denize kıyısı olan ilçelerindendir. Adana’ya uzaklığı 47 km olan Karataş’ta turistik tesislerden çok yazlık evlerin bulunur. Ayrıca kamp yapmayı seven tatilciler için Orman Müdürlüğüne ait kamping alanı vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.