Afganistan Bayrağının rengi tamamen siyah renkti. Büyük selçuklu devleti Gazneli ve Hazem çağlar gibi Türk devletlerinin hükümdarlığının altında olmasına rağmen Afganistan Abbasi bayrağının altında etkilenerek siyah rengi seçmiştir. 13’üncü ve 14’üncü yüzyıllar’da Acamasız moğulların saldırılarına uğramış hükümdarlığı altına girmiştir.

1901 1919 tarihleri arasında Afganistan bayrağına Mihrap, Mihrer, iki sümbül, osmanlı fesi ve bazı silahlar eklemesini isteyen Prens Abibullah hanesi altına girmiştir. Bu bayrak sadece ordu gümrük binaları ve krallık sarayında kullanılmıştır. 1919 ile 1920 yılları arasında Prens Emanullah Han Hükümdarlığı sırasında bayrağa 8 köşeli yıldız ekledi. 1926 yılında bayrakta’ki 8 köşelinin yıldızı Afganistan’da çok yaygın bulunan ve o dönemde tarımın bolluğunu simgeleyen simge eklenmiştir. 1928 yolları sıralarında Prens Emullahın Avrupayı ziyareti bayrağın bir daha değişmesine neden olmuştur.

Avrupa’daki yaşantıya etkilenen Prens Afganistan tarihinde ilk defa farklı renkler kullandı. Yeni bayrak dikey 3 farklı renkten oluşmaktadır. Kırmızı renk ülke vatandaşlarının aktığı kanları, Siyah renk hüzünlü maziyi, yeşil renk ise geleceği simgelemektedir. Ayrıca yeni bir sembol Ülkenin yeni bir umut ile bakmasını simgeleyen dağlar üzerinde güneş resmi kullanılmıştır. 1929 yılında yerel direnişler sonucunda Emullah tahtan indirilmiş yerine Prens Muhammed gelmiştir. Nadirşah Osmanlı İmparatorluğu yıldızı ve Emanullahın keşfi olan  yıldızı geri getirmiştir. Ama ancak hicri ve milladi yazılmasını emretmiştir.

Arapça olarak bayrağın üzerinde hicri 1308 yazılmıştır. Bu’da milladi 1929’a kabul eder. Bu karar anayasa olarak birlikte 1931 yılına kadar sürmüştür. 1973’te ülkenin anayasası değişir. Krallıktan cumhuriyete geçilip Muhammed Davud Başkan olmuştur. 1978 yılında Davud’a darbe yapan Afganistan Demokratik Halk Partisi bir hale gelmiştir. İlk defa aynı yıl içinde kominizm’de etkilenerek bayrağın renkleri ve ablemleri yeniden oluşturulmuş bayrağın rengini oluşturan kırmızı rengin yanına Halk kelimesi mühür olarak yazılmış ve komunist direnişi sembolü eklenmiştir. 1979 Ocak ayında Afganistan Hafız Emin Hükümeti ile sovyetler birliği ile arasında kopması sovyetler birliği afganistan topraklarına girmesi olmuştur.

1980 Yılının başlarında babrakkalman iktidara gelmiş Direnişçi Afgan orduları ortaya çıkmış bu direnişçiler 1979 yılında sovyetler birliği karşı büyük bir zafer elde ederek sovyet güçleri askeri hazimete uğratmıştır. Ancak mücahitler arasımda anlaşmazlık çıkmıştır. Taliban hareketi doğana kadar anlaşmazlık sürmüştür.

1956’da Taliban hareketi Tabil’i egemenliği altına almış ve tarihte ilk defa sadece beyaz renk kullanılmıştır. Arapça dinini simgeleyen La İllahe İllallah Muhammedun Resulü yazılmıştır. 11 Eylül saldırıları nedeni ile 13 kasım 2001’de Başkent Tabil amrikan destekli NATO eline geçmiştir.

6 Ocak 2004 tarihinde bayrak resmileştirilmiştir. Bu bayrak 3 dikey şeritten oluşup siyah kırmızı ve yeşil renklerdir. Ortasın’da bir mescid vardır. Mescidin içinde’de La İllahe İllallah Muhammedun Resulü yazılıdır. 7 ocak 2004’te halkın izlediği bir tören ile göklere çekilmiştir. Amerikan’ın Başkentinde Bulunan Waşhington Abdulbari Cihanin Sözlerini yazdığı Bestesini yapan ise Babrak yaptığı ve almanya’ya göç etmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.