Avrupa ya da Amerika kıtalarında olduğu gibi, Afrika kıtası genelinde de tren yollarını kullanarak seyahat edilmesi mümkündür. Özellikle Güney Afrika, Kenya ya da Fas gibi ülkelerde tren yollarının yaygın şekilde kullanıldığı görülür.

Öncelikli olarak bilinmesi gereken hangi ülkenin tren yollarının daha gelişmiş ve hangi ülkelerin gelişmemiş olduğudur. Buna göre bir rota çizilebilir. Afrika kıtası ülkeleri arasında Sudan, Etiyopya, Kenya, Uganda, Tanzanya, Mozambiya, Güney Afrika, Nambiya ve Bostvana gibi doğu ve güney Afrika ülkelerinin demir yolları gelişmiştir. Öte yandan kuzey batıda kalan Fas, Senegal ve Nijerya gibi ülkelerin de tren yolları oldukça fazladır. Ancak kıtanın orta kesimlerinde yer alan çeşitli ülkelerde demir yolları bu denli aktif olarak kullanılmaz.

Afrika kıtasını trenle gezerken eğer tüm kıta kıyılardan gezilmek istenirse yola Fas ülkesinden çıkılabilir. Fas’ın başkenti Kasablanka, söz konusu seyahatin başlangıç noktası olarak kabul edildiğinde ilk olarak güneye doğru inilmesi gerekir. Moritanya, Senegal ve Mali ülkelerindeki tren hatları kullanılarak devam edilebilecek seyahatte Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo’ya gidilir. Togo’dan itibaren dileyenler kuzey istikametine ilerleyip Nijer ülkesini görebilir. Dileyenler ise Nijerya’ya inerek güney hattını takip edebilir.

Nijerya’nın üzerinden Kamerun, Angola ve Nambiya ülkelerine ulaşan gezginler bu noktada iyice güney kıyılarına yaklaşmış olurlar. Bu hat üzerinden doğuya giderek Güney Afrika ülkesine varırlar. Güney Afrika ülkesinden Mozambik ya da Zimbabve yönlerine doğru trenle seyahate devam edilebilir. Söz konusu iki ülkeden Tanzanya’ya geçiş mümkündür. Tanzanya’nın ardından ise gezginleri Uganda ve Kenya karşılar. Bu noktada da bir tercih yapılması gerekebilir. Bu istikametteki son duraklar ise Etiyopya ve Mısır olur.

Afrika kıtasında seyahat ederken kimi ülkeler vize isteyebilir, kimi ülkeler ise buna izin vermezler. Bu nedenle de ülkelerin demir yolları ve açık istikametleri ile ilgili net bilgilerin alınması gerekir. Orta Afrika kıtası ülkelerinde ise yeteri kadar aktif çalışan tren yolu ve seferi yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.