İçerisinde birçok büyük ülkeyi bulunduran ve tropikal iklim özellikleri ile farklı tecrübelerin yaşanabileceği Afrika kıtası, geziseverler için çok iyi bir rotadır. Afrika kıtası güney ve kuzey olarak iki grupta gezilebilir ve buna göre bir mevsim planlaması yapılabilir.

Afrika kıtasını grupla ya da bireysel olarak gezilebilir. Avrupa ve Asya kıtasına uzak olması nedeniyle birçok kişi tarafından tehlikeli fakat bir o kadar da macera dolu sayılan Afrika, iklim özellikleri bakımından önceden bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Afrika kıtasına gitmek isteyenler ilk olarak direkt uçuşla Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’a gidebilir. Afrika’nın en güzel ülkesi olarak değerlendirilen Güney Afrika, Botsvana ve Svaziland Krallığı ile birlikte dikkat çeken bölgelerden birisidir.

Afrika kıtasında iki ayrı iklimin yaşanması, gidilecek ülkeye göre kıyafet ve eşya alınmasını gerektirir. Kuzey Afrika’da yaz mevsimlerinde sıcaklığın 50 dereceye kadar yükselir. Özellikle Fas ve Mısır gibi ülkelere yaz mevsiminde gitmek tehlikeli ve zor olabilir. Yaz mevsiminin yaşandığı Kuzey Afrika yerine aynı dönemlerde Güney Afrika’ya gitmek daha çok tercih edilir. Ancak yaz mevsiminde Ekvator hattında bulunan Güney Afrika ülkeleri Tanzanya ve Kenya gibi ülkellere seyahat etmek pek tavsiye edilmez.

İlkbahar mevsiminde özellikle Mozambik, Nabimya ve Lesotho’da tropikal iklimin olması ve bol yağışın görülmesi, bu kıtaya gidecek olan kişilerin hava koşullarına hazırlıklı olmasını gerektirir.

Afrika’nın kuzey ve orta bölümlerinde Temmuz ve Ağustos aylarında yaz mevsimi yaşanır. Dolayısıyla bu ülkelerde sıcaklık 35-45 derece arasında seyreder. Afrika’nın güney bölgesinde bulunan Botsvana, Svaziland’da ise bu aylarda serin ve soğuk bir hava görülür. Botsvana’da kışın hava sıcaklığının ortalama olarak 3/23 arasında değişir. Güneyde Akdeniz, iç bölgelerde ise ılıman iklimin yaşandığı Afrika kıtasında kuzeydoğu bölgesinde ise alt tropikal iklim yaşanır. Güney Afrika’da kış sıcaklıkları -2/7 derece arasında değişirken bu sıcaklık yaz mevsiminde 30-45 arasında değişir. Afrika kıtasının genelinde görülen, sabah ve akşam arasındaki sıcaklık farkının çok olması bu ülkeye gidecek olan kişilerin bilmesi gereken özelliklerden bir diğeridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir