Kuzeyinde Akdeniz, güneyinde Hint Okyanusu, batısında Atlas Okyanusu ve doğusunda Sina Yarım Adası, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı bulunan Afrika kıtası, Asya kıtasından sonra dünyanın en büyük kıtasıdır. Dünya üzerindeki toprakların %24,4’ünü kapsar.

Kıtada toplam 54 adet diplomatik olarak tanınmış devlet bulunur. Kıtalar arasında yaş ortalamasına bakıldığında en genç nüfusun Afrika kıtasında olduğu görmek mümkündür, çünkü nüfusun %50’si 19 yaşın altındadır.

Afrika’da yüz ölçümü en büyük ülke Cezayir, nüfusu en fazla olan ülke ise Nijerya’dır. Afrika kıtasının tropik bir iklimi vardır. Yılın yaklaşık 300 günü güneşlidir bu sayede bölgede safari turları ön plana çıkar.

Türkiye’den Afrika’ya gitmek Amerika ve Uzak Doğu’ya gitmekten daha kolaydır. Çünkü Afrika’nın boylam değerleri Türkiye’nin boylam değerlerine çok yakındır. Arada ciddi saat farkları yoktur ve bu durum seyahat edenleri diğer kıtalarda olduğu kadar sarsmaz.

Kara yolu

Türkiye’den Afrika’ya giderken en yakın yol olarak Hatay’da bulunan sınır kapısından Suriye’ye geçilir. Suriye’den İsrail’e, buradan Asya ile Afrika arasında tek karayolu bağlantısı olan Mısır’a geçilir ve buradan sonra istenilen Afrika ülkesine hareket edilir. Güzergah aynı zamanda Irak üzerinden de yapılabilir. Irak’tan Suudi Arabistan’a geçilir ardından denizyolu ile Kızıldeniz geçilerek Afrika kıtasına varılabilir. Ancak Ortadoğu’da sürmekte olan savaş ortamı dolayısıyla bu yolların kullanılmaması tavsiye edilir. En güvenli yol hava yoludur.

Afrika
Afrika

Hava yolu

İstanbul’dan Afrika’ya neredeyse her gün uçak kalkar. Güney Afrika’ya vizesiz olarak 6 ay geçerli bir pasaportla gidilmesi mümkündür, yolculuk yaklaşık 13 saat sürer. Daha sonra Güney Afrika’dan istenilen Afrika ükesine gidimesi mümkündür.

Genel Bilgiler

  • Afrika kıtasında bulunan ülkeler genel olarak vize ister. Ancak istemeyen ülkeler de vardır. Vize istemeyen ülkeler 1- 3 ay arasında vizesiz kalmaya izin verir.
  • Sarı Humma aşısı mutlaka yapılmalıdır ve yapıldığına dair verilen karne seyahat edilecek ülkeye götürülür.
  • Afrika’da Eylül ve Ekim aylarında ilkbahar, Kasım ve Şubat aylarında ise yaz mevsimi yaşanır ve ülkeye bu mevsimlerde gidilmesi önerilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.