Pek çok devletin ve milyonlarca kişinin yaşamını sürdürüdüğü bir kıta olarak Afrika, ulaşım konusunda çok yönlü seçenekleri insanlara sunar. Ülkeler ve şehirler arası geçişlerde Afrika kıtasında genelinde farklı ulaşım araçları kullanılır.

Kara Yolu: İlk olarak akla gelen ulaşım şekli kara yoludur. Pek çok araba, otobüs ya da benzer araç ile ülkeler arasında ya da şehirler arasında yol alınabilir. Kıtanın kuzeyinde yer alan Mısır, Libya, Cezayir ve Fas gibi ülkeler arasında kara yolundan kaynaklı olarak pek fazla bir sorun yaşanmaz. İnsanlar özel araçları ile sınırları geçerek ulaşımlarını sağlayabilirler. Ancak Somali ve Kenya gibi zaman zaman gergin ve savaş hali görülebilen ülkelerde, dönemsel sorunlar oluşabilir. Bu tür ülkelere ulaşımda kara yolu tercih edilmez. Bunun yanı sıra, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Angola ile Zambiya gibi ülkelerdeki vahşi yaşam alanlarından dolayı, bazı şehirlere kontrollü giriş ve çıkışlar sağlanır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bir bölümü de bu tür uygulamalara dahildir. Ayrıca özellikle kıtanın kuzeydoğusu, kuzeybatısı ve güneyindeki tren yollarından da yararlanılması mümkündür.

Afrika
Afrika

Hava Yolu: Kıta genelinde en sık tercih edilen ulaşım şekli hava yoludur. Çünkü hava yolu ile nispeten daha az tehlikeli ve daha hızlı bir ulaşım sağlanır. Özellikle Fas, Mısır, Güney Afrika Cumhuryeti, Nijerya gibi ülkelerde etkin ve büyük hava limanları bulunur. Gerek ülkeler arası, gerek ülke içi ulaşımlarda bu tür uçuş programları ekin şekilde değerlendirilir.

Deniz Yolu: Afrika kıtası tek bir bütün halinde olduğu için, kıta çevresi denizler ile çevrili olsa da iç kesimlerde deniz yoktur. Bundan dolayı da yalnızca kıyı ülkeleri arasında deniz yolculuğu denenebilir. Mısır bu konuda en etkili ve en olanakları geniş ülke iken Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya, Namibya, Gabon ve Nijerya gibi ülkeler de deniz ulaşımının sağlanabildiği ülkeler arasında gösterilir. Denizciliği gelişmiş olan ülkelerden Somali’de ise korsan denizcilerin ve suç örgütlerinin yoğunluğundan dolayı deniz ulaşımı tavsiye edilmez. Kıtanın doğu kısmındaki sular bundan dolayı tehlikelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir