Doğu Anadolu Bölgemizde yer alan bu güzel il, doğal güzellikleriyle dikkat çektiği kadar kültürel varlıkları ve önemli bir turizm merkezi olması kadar da önem taşımaktadır. Ağrı’da nereleri gezelim? Şimdi kısa bir şehir turuyla Ağrı’nın gezilmeye değer mekânlarını görelim.

Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları

Şifalı kaplıcalarıyla da bilinen Ağrı’daki Diyan Kaplıcaları, sadece şifalı sularıyla değil doğal güzelliğiyle de ünlü bir kaplıca. Kaplıca alanından geçen Murat Nehri, bu doğa güzelliğini tamamlar. Kaplıca sularının, romatizma, siyatik, kemik rahatsızlıkları, nörolojik rahatsızlıklar gibi birçok hastalığa şifa verdiği söylenmektedir. Diyan Kaplıca’larının şifalı suyuyla bedeninizi, doğal güzellikleriyle de ruhunuzu beslemek isterseniz, Ağrı Diyan İlçesi’ne 5 km uzaklıkta olan bu kaplıcalara gidebilirsiniz.

Ahmet Hani Türbesi

Ahmet Hani Türbesi

Ahmet Hani Türbesi İshak Paşa Sarayı’na çok yakındır. Ağrı geziniz sırasında bölgede doğup büyüyen önemli filozof ve düşünür Ahmet Hani adına yapılan türbeyi ziyaret etmeyi unutmayın. Ahmet Hani Türbesi mimarisinin kusursuzluğu ve büyüleyiciliğiyle Ağrı’ya gelen hemen hemen herkesin ilk adreslerinden biri konumundadır.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı
Ağrı

Volkanik oluşumlar sonucu meydana gelen dağ, her mevsim zirvesindeki erimeyen karıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkiye’nin en büyük dağı olma özelliğine sahiptir. Dağ tırmanışları için birçok dağcıyı cezbeden olan dağın 5137 metrelik Atatürk zirvesi, 3989 metrelik İnönü zirvesi vardır. Bunun yanında başka bir özelliği de Türkiye’nin en büyük buzulunun bulunduğu dağ olmasıdır. Farklı dillerde de birçok isme sahip olan dağ için, Büyük Tufan’dan sonra Nuh gemisinin orada olduğuna dair de inanışlar vardır. Dağ tırmanışı yapmak, kayak yapmak ya da coğrafyamızın en eşsiz parçalarından birini ziyaret etmek isterseniz Ağrı Dağı bütün heybetiyle sizi beklemektedir.

Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt Kalesi

Ağrı ilinin köklü tarihine tanıklık etmiş kale, Doğubeyazıt İlçe’sine 7 km uzaklıkta ve sarp kayalar üzerindedir. Yapım tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da kalenin yanında bulunan mezardan Urartu dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Geçmişteki birçok medeniyete sahiplik yapmış kale, Yavuz Sultan Selim döneminde koruma altına alınmıştır.

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesinde bulunan merkez, kayak tutkunlarının uğrak yerlerinden birisidir. Bunun yanında, yürüyüş parkuru, otopark ve çocuklar için oyun parkı da bünyesinde mevcuttur. Konaklama yapmak isterseniz de, bir adet otel, iki adet günübirlik tesis bulundurmaktadır. Kayak tutkunları için kayak kıyafeti kiralama ve kayak hocalarından özel ders alma imkânları da barındıran merkez, özellikle kış aylarında turizmin gözde mekânlarından biridir.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

1965 yılında Çolak Abdi Paşa tarafından yaptırılmaya başlanan saray, 1784 yılında oğlu İshak Paşa tarafından tamamlanmıştır. Kayalık bir zemin üzerine oturtturulan saray, 7600 m2’lik bir alan kaplamaktadır. İshak Paşa Sarayı’nda, Türk saraylarının standart geleneği uygulanmıştır. Bina, kümeler şeklinde iç içe iki tane avlunun çevresinde toplanmıştır. Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin özellikleriyle harmanlanmış olan saray, dünyanın ilk kaloriferli yapısı olarak da bilinmektedir. Tarihimizin en büyük miraslarında olan bu ihtişamlı saray, mutlaka görülmesi gereken mekânlardan birisidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.