İçindekiler

İşte pek çok gezginin Avrupa gezi rotasında kesinlikle yer aldığı Almanya’da yapılabilecek 8 şey. Almanya, muhteşem doğal ve kültürel güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu güzel ülke, bir iki günde bitmeyecek kadar çok sayıda kültürel bir hazineye sahip.

Almanya denildiği zaman akla ilk olarak sanayisi gelişmiş, soğuk ve kasvetli bir havaya sahip bir ülkle geliyor. Fakat Almanya, orta çağdan kalma hikayeden fırlamış kasabaları, meydanları, görkemli şatoları, yemyeşil doğası ile birlikte görülmeye değecek enfes bir yer.

Almanya seyahati öncesinde, Almanya’da yapılacak şeyler listesine kesinlikle göz atmanız gerekli. İşte Almanya’da yapılacak şeyler;

Almanya’nın Geçmiş İzleri ; Berlin

Almanya - Berlin
Almanya – Berlin

Almanya’nın başkenti olan Berlin neredeyse tüm dünyanın hafızası konumunda bulunuyor. Bunu sağlayan ise; ülkenin batısı ile doğusunu ikiye bölen ve 1989 senesinde yıkılan Berlin Duvarı. Avrupa’nın en popüler şehirlerinden bir tanesi olan Berlin, renkli gece hayatı, farklı kültürlerden insanların bir araya gelmesi ile oluşan bir şehir.

Berlin’de görülmesi gereken yerler ise Brandenburg Kapısı, Berlin Müzesi, Reichstag Binası, Charlottenburg Sarayı gibi Berlin ve Almanya’nın tarihine ışık tutan mekanlar oluşturuyor.

Dresden’i Gezin

Dresden
Dresden

II. Dünya Savaşı esnasında bombardıman sonrasında büyük bir yıkım yaşamı olan Dresden, savaşın sonrasında eski şehir planına uygun olarak tekrardan inşa edilen bir kent. Almanya’nın kültür ve sanat hayatının önemli merkezlerinden sadece bir ttanesi. Fraunckirche Katedrali ve Semper Operası görülmesi gereken yerler arasında.

Frankfurt

Frankfurt

Frankfurt her ne kadar Almanya’nın finans merkezi olsa da kültürel bakımdan gezginleri kendisine çekebilecek birçok özelliği de bulunuyor. Tarihi bölgeleri orta çağ dönemine kadar uzanıyor. Yerel içkiler arasında olan elma şarabını denemeniz gerekli.

Tekne Gezisi

Avrupa’nın en uzun nehirlerisinden birisi olan Rhine’de tekne turnu yapmak istemez misiniz? Adeta hikayelerden fırlamış kaleler, sevimli kasabalar ve balıkçıları baştan çıkarmış olduğuna inanılan deniz kızlarının olduğu yerleri tekne gezisi ile görme şansını elde edeceksiniz.

Pedallayın

Almanya, birçok bisiklet yoluna sahip ve bu yollar şehirlerden küçük şehirlerden kasabalara kadar da uzanıyor. Bu yollar arasında ise en fazla bilineni ve en güzeli olan üç yüz elli kilometre uzunlukta olan Wurzburg’dan Avusturya sınırına kadar uzanan yol. Aynı zamanda da bisiklet kiralayabilecek yerler bulabilmeniz mümkün.

Doğa Yürüyüşü

Almanya doğa yürüyüşü tutkunları adına adeta bir cennet konumunda. Gelgitli kıyıları, görkemli ormanları ve dağları ile etkilenmemek elde değil. Rennsteig’de doğa yürüyüşü yapmak size iyi gelcektir. Tarihi dokusu, ormanın içerisine doğru yüz yetmiş kilometre boyunca uzanan yol boyunca  zengin göresellik sizi etkileyecek.

Maç İzleyin

Almanlar için tam bir zirne noktası olan ve Munich’te bulunan stadyum olan Allianz Arena’da maç izleyerek keyifli vakit geçirebilemeniz mümkün. UEFA’nın beş yıldızlı stadyumlarından bir tanesidir. Hamburg, Hertha Berlin, Werder Bremen, Schalke 04 ve Bayer Leverkusen gibi büyük futbol kulüplerinin karşılaşmalarını yakalama şansınız var ise asla kaçırmamanız gerekli. Maç günlerinde ev sahibin kulübün renklerini almaktadır. Ayrıca Almanya’da yer alan stadyumların bir çoğu yeni durumda.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir