Orta Avrupa ülkesi olan Almanya‘nın kuzeyinde Kuzey Denizi ve Baltık Denizi vardır. Diğer üç tarafı karasaldır ve bu bölgelerde çeşitli ülkeler ile sınır komşusudur. Yüzölçümü oldukça geniş bir ülkedir. Alp sıradağlarına sırtını dayamış konumdadır ve en yüksek noktası 3000 metreye yakındır. Deniz kıyısındaki bölgeleri dışında en düşük rakımlı alanları nehir ve göl kenarlarıdır.

Almanya ılıman iklim kuşağı içerisinde yer alır. İkliminde nemli batı rüzgarlarının etkisi büyüktür. Gulf Stream okyanus akıntısından da çok etkilenir. Bu akıntıya en yakın konumda olan Ren Bölgesi ve Jutland Yarımadası görece daha okyanus iklimi etkisi altındadır.

Köln
Köln

Almanya’nın iklimi genel olarak yağışlıdır. Özellikle okyanus akıntısının etkisindeki bölgelerde yağmur yaz ayları başta olmak üzere her mevsim görülür. Yağışlar genel olarak ülkenin tamamında görülür. Ortalama yağış miktarı 600 milimetre civarındadır.

Almanya’nın yüzölçümünün geniş olması ve coğrafi koşulların yer yer değişiklik göstermesi iklimde de farklılıklar yaratmıştır.

Doğu Almanya: Kışlar uzun ve soğuk geçer. Kar yağışı sıklıkla görülür. Yazları ise sıcak ve kuraktır. Nem oranı düşüktür. Yağmur nispeten azdır. Avrupa kıtasal ikliminin temel özellikleri görülür.

Kuzey Denizi’ne Yakın Bölgeler: Okyanus iklimi hakimdir. Yağışlı ve ılık bir hava vardır. Kuzey Denizi’nden Baltık Denizi’ne doğru gidildikçe iklim bir nebze sertleşir. Bu bölgede görülen iklim Doğu Almanya ikliminden etkilenir. Yağış Baltık Denizi’ne yakın bölgelerde Kuzey Denizi’ne yakın olan bölgelere kıyasla daha azdır.

Ren Bölgesi: Okyanus akıntısının etkisinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışları ılık ve yumuşaktır. Zaman zaman kar yağışı görülebilir. Yazları ise sıcak ve yağışlıdır. Genel yağış tipi yağmurdur.

Orta ve Güney Almanya: Doğu Almanya iklimi ile oldukça benzer bir iklim görülür. Doğu Almanya’da görülenden farklı olarak özellikle dağ yamaçlarına yaklaşıldıkça yağmur görülme oranı artar. Yıllık sıcaklık farkı da Doğu Almanya’ya kıyasla daha düşüktür. Bu bölgede ülke genelinden farklı olarak yağmur ile birlikte fırtınalar da görülür.

Almanya’da yaz aylarında genel olarak sıcaklık 30 derecenin üzerini görür. Kışın ise bölgeye göre farklı sıcaklıklar da yaşanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir