Geniş bir coğrafyaya yayılmış ve dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri elli eyaletten oluşan bir federal cumhuriyettir. Ülkede birçok farklı iklim hakimdir.

Ülkenin doğu ve batı kıyılarında sıradağlar bulunur. Bu durum okyanus ikliminin iç kesimlere yönelmesini engeller. Dolayısıyla iç kesimlerde sert bir şekilde karasal iklim görülür. Ülkenin kıyı şeritlerinde ise tropikal iklim hakimdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyindeki Kanada bölgesinde de bol miktarda çam ormanı vardır. Bu bölgeler yılın en çok yağış alan yerler arasındadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta kısımları yükselti bakımından ülkenin en yüksek bölümlerini oluşturur. Bu nedenle mevsimler arasındaki sıcaklık farkı azdır. Yaz mevsiminde orta bölgelere alçak basınç etki eder. Ancak okyanus tarafından nemli hava Apalaş Dağları tarafından engellenemez. Bu da orta bölgelerin yaz mevsiminde bol miktarda yağış almasına neden olur. Ülkenin batısı bölgesi daha az yağış alır.

Ülkenin Atlas Okyanusu bölgesinde bulunan ve bu okyanusa şeridi olan şehirlerde güney kısımlar daha fazla yağış alır. Burada hava oldukça ılımandır. Kuzey bölgeleri ise bu durumun tersi olarak yazların daha serin geçtiği ve kışların şiddetli olduğu bölgelerdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika Körfezi kıyıları, özellikle güney kesimleri tarafından bakıldığında daha açık ve düz bir coğrafyaya sahiptir. Bu nedenle bu bölgelerde tropikal iklim hakimdir. Ülkenin bu bölümünde yaz mevsimi sıcak geçerken kış mevsimi ılıman olarak görülür. Genel olarak her mevsim bol yağış alır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Alaska bölgesinde bulunan kıyı şeridi denizden etkilenen bir yerdir. Okyanus iklimi burada tropik bir havanın oluşumunu sağlar. Ancak iç kısımlara doğru sıcaklık düşer. Burada kış mevsimi çok şiddetli geçer.

Amerika’da çoğu zaman doğa olayları görülür. Kuzey ve doğu bölgeler kasırga ve tipi gibi olaylardan etkilenirken güney bölgelerinde daha çok sel baskınları görülür. Bu baskınların nedeni eriyen karlardır. Güneydoğu bölgesinde bulunan çöllerde ise şiddetli kum fırtınaları görülür ve bu da şehirlere etki eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.