Dünyanın en büyük ülkeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri vizesi genel olarak ziyaret, eğitim ya da tedavi amaçlı geçici süreyi kapsayan, göçmen olmayan vizeler ile ülkeye yerleşme amacını kapsayan göçmen vizesi olarak iki şekildedir. Başvurular sadece Amerika Büyükelçiliği ile Konsolosluğa yapılır. Bordo, yeşil, gri ve siyah tüm pasaport çeşitlerinden vize için başvuru isteyen Amerika, vize başvurusu onaylanmış olsa bile ülkeye girişi garanti vermeyen ülkelerdendir. Ülke giriş noktalarında görevli göçmenlik memurunun ülkeye kabul edilebileceği ya da kabul edilemeyeceğine dair görüşü esastır.

ABD vizesine başvuracak kişilerin diplomatik gezi, turizm, iş amaçlı, öğrenci ya da geçici çalışma ve transit geçiş amaçlı vize türlerine sahip göçmen olmayan vize kapsamında başvurularını yapmalılardır. Bu kapsamda ilgili kurumlara başvuru yapan kişilerin mutlaka Amerika“DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu”nu eksiksiz, doğru bir şekilde İngilizce olarak doldurması gerekir.

Ayrıca, sadece internet üzerinden doldurulan formun belirlenen randevu gününden 3 gün öncesine kadar tamamlamış olması gerekir. Sadece Amerika Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden doldurulacak form mutlaka elektronik olarak imzalanmalı ve bir çıktısı alınmalıdır. Ayrıca başvuru formuyla birlikte vize işlemlerinde kullanılacak dijital fotoğraf da sisteme yüklenmelidir. Formu gönderme işlemine fotoğrafsız devam etme durumunda ise vize görüşmesinde fotoğraf bulundurulmalıdır.

Amerika Konsolosluğu’nca belirlenmiş standartlara göre kullanılan fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmekle birlikte daha öncesinde vizede kullanılmışsa yeni bir fotoğrafla başvurulmalıdır. Fotoğrafta saçın üst kısmından boyun bölgesine kadar kısmın görüntülenmesiyle birlikte baş boyu yaklaşık olarak fotoğrafın yüzde 70’lik bir bölümünü kaplamalıdır. Ayrıca fotoğrafın çözünürlüğü en düşük 600, en yüksekte 1200 piksel olmalıdır.

DS-160 Göçmen Olmayan Vize Formu’nun doldurulması ile birlikte randevu veren Amerika Konsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne gelen kişiler seyahat amacını destekleyen belgeleri, finansal kaynaklarını ortaya koyan belgeleri, ailevi bağlarını gösteren belgeleri ve mesleki belgeleri yanında bulundurmalıdır. Ayrıca öğrencilerin ya da yeni mezun olmuş kişiler resmi transkriptlerini belgeler arasında sunmak zorundadır. Mülakat esnasında başvuran kişilerin kendi ülkeleri ile olan bağlarını sunacak belgeleri mevcut ise getirebilirler. İngilizce ve Türkçe olarak yapılan mülakat sonrası tüm evrakların tam olmasıyla birlikte başvuru işlemleri yaklaşık olarak 1 ya da 2 ay içerisinde sonuçlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.