Fransa‘nın Pays de la Loire bölgesinde yer alan Angers ülkenin diğer büyük şehirlerine göre oldukça iyi yaşam standartlarına sahiptir. Nantes şehrine 90 km uzaklıktadır.

Kardeş şehirleri arasında Haarlem, Osnabruck, Bamako, Pisa, Wigan, Sodertälje, Seville, Yantai bulunur. Şehirde iki üniversite vardır. İş ve eğitim dünyasında kendini geliştiren şehirlerden biridir. Angers şehri Paris’e 1 saat 30 dakika, Brüksel’e 3 saat 40 dakika, Lyons’a 4 saat ve Akdeniz sahillerinde olan Marseilles’a 5 saat 45 dakika uzaklıktadır.

Angers Nüfus

Yüzölçümü 42,70 kilometrekareye sahiptir. Şehrin rakımı 12-64 metre arasında değişir. Şehrin nüfusu son verilere göre 147.571’dir. Okyanus ve karasal iklim iklim arasında yer aldığı için sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve güneşli geçer.

Anges Tarihi

Antik Roma döneminin öncesinde kurulmuş olan Angers şehri Antik Romalılar tarafından Julıomağus ismiyle bilinir. Fransız devrimine kadar Anjou olarak adlandırılmıştır. 12. yüzyılda İngiltere’de hüküm süren Angevin Plantaganet bu bölgeyi ele geçirmiştir. 1175’de İngiltere Kralı II. Henry tarafından Hopital Saint-Jean binası şehirde hala bulunur. Daha sonra bu şehir İngilizlerden geri alınmıştır.

Angers, France
Angers, France

Angers şehri günümüzde önemli bir sanayi şehridir. “Cointreau” olarak bilinen portakal likörü burada damatılarak üretilir. Scania kamyonlarını üreten büyük bir fabrika vardır. Elektronik ve aeronotik sanayi kolları da şehirde bulunur. Tarımsal sanayi de oldukça gelişmiş olan Angers meyve, sebze ve çiçekçilik yetiştiricilik ve dağıtımda Fransa’nın en önemli şehri haline gelmiştir.

Angers Kültür

Fransa - Angers
Fransa – Angers

Eskiden “arduvaz” üretimiyle ünlü olan Angers ”siyah şehir” olarak bilinen Anger’ta dokunmuş duvar halısı yapımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Angers Şatosu’nda bulunan ”Apocalypse Duvar Halısı” çok ünlüdür. Avrupa’nın en çiçekli şehri olarak da bilinen Angers dikili çiçekler ile oldukça göz alıcıdır. İki ünlü botanik bahçe bulunur.

Castle of Angers, Chateau de Brissac, Musee Lurcat, Galerie David d’Angers, Musee des Beaux-Arts, Cathedrale St-Maurice şehrin en popüler yerleri arasındadır. Şehirde birçok festival düzenlenir. Kültürel anlamda dans, müzik, sinemanın bir arada bulunduğu şehirlerden biridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir