Resmi dili Portekizce olan Angola, Afrika kıtasının güneybatısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu ile kıyısı bulunur. Karada ise Namibya, Demokratik Kongo ve Zambiya ile komşudur.

Ülke içerisinde genel olarak üç farklı iklim tipi vardır. Ülkenin sahil ve kuzey kesimlerinde tropikal iklim görülür. Bu iklimin görüldüğü yerlerde yıl boyunca sıcaklıklar ortalama 25-30 derecelerde seyreder. Bu bölgelere yıllık 500 mm yağış düşer. Sahil kesimde ve kuzey bölgelerde de coğrafi özellikler fazla değişmediği için sıcaklık değerlerinde dalgalanmalar olmaz. Yağışlı dönem içerisinde Benguela akıntısı nedeni ile sık sık sis gözlenir.

Angola
Angola

Ülkenin iç bölgelerinde ve yüksek kesimlerinde ılıman bir iklim görülür. Bu kesimlerde gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları kış ayları içerisinde 17-18 derecelere kadar çıkar. Bunun en önemli sebebi de artan yükseklik değerleridir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklıklar 20-25 derece arasında değişir. Bu bölgelere yıl içerisinde 1000 mm yağış düşer.

Angola’ın güney bölgelerinin yükseklik değerleri düşüktür. Bu nedenle de diğer kısımlara göre fazla yağış görülmez. Özellikle ülkenin güneydoğu bölgesinde çöl iklimine yakın bir iklim mevcuttur. Bu bölge oldukça kuraktır ve yıllık ortalama 250 mm yağış düşer.

Angola’ya gitmek için Mayıs-Ekim arası dönem ideal zamanlardır. Kasım-Nisan arasındaki dönemde ise ülke oldukça yağışlıdır ve turistik gezilerin bu aylar arasında yapılması tavsiye edilmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.