Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün bir anıt mezarı olan Anıtkabir bu anlamda değeri bakımından önemlidir. Ankara’ da ki en önemli yapıtlardan olan ve Atatürk’ ün namına yakışan bir şekilde inşası olan bu anıt mezarı gezilerek tadılabilecek yerlerdendir. Atatürk’ ün yanı sıra burada ilk başbakanımız ve ikinci cumhurbaşkanımızın da mezarı bulunmaktadır. Kasım 1938’ den bu yana ulu önder’ in mezarı olarak ziyaretçilerine açık olan bu mekanın tam olarak inşaatı 11 Eylül 1953 yılında yapılmıştır.

Anıtkabir yapısı genel olarak üç bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Barış Parkı, Anıt Bloğu ve tören alanı olarak bilinmektedir.  Bu anlamda birçok müzesi ile birlikte gezilip görülmesi gereken bir yer olarak tarihimizde her zaman yerini alabilecektir. Ankara’ ya olan ilk ziyaretlerinizde uğramanız gereken bu manevi yapıt sizleri de beklemektedir.

Anıtkabir`de görmemiz gereken yerler olarak; Geniş bir alan, gezerken özellikle gezerken bazı noktaları atlamamak lazım. Birincisi saten; tandoğan kapısından girildikten sonra aslanlı yoldan giriliyor. Aslan yolunu ve aslanları mutlaka görmeliyiz. Aslan yolun başındaki sağda ve soldaki kadın ve erkek heykel guruplarına dikkatle bakmalıyız. İstiklal ve hurriyet kulelerin içerisinde ki anıtkabir ile ilgili bilgileri, belgeleri mutlaka görmeliyiz çünkü; her kulenin içerisinde böyle görülecek şeylerden oluşmuyor ama istiklal ve hurriyet gerçekten görülmeli.

Anıtkabir Atatürk Müzesi
Anıtkabir Atatürk Müzesi

Sonra aslanlı yolu geçince sağ tarafa doğru, yürüyüp zafer külesinin , barış kulesinin, 23 nisan kulesinin içerisindeki Atatürkün cenazesini taşıyan top arabası ve hayatı boyunca kullandığı tören ve makam araçlarını görmeliyiz.

Misakimilli kulesinden müzeye girmeliyiz, zamanımızın büyük bir kısmını ayırmalıyız. Atatürk`ün şahsi eşyalarını geçtikten sonra 2002 yılından itibaren müze kabuk değiştirdi. 3 boyutlu canlandırmalar ile ses efekti ile oldukça büyük ebatlarda resimler ile çanakkale savaşlarından cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçen süreyi ayrıntılı ve eşsiz şekilde anlatan anitkabirin altındaki muhteşem kurtuluş savaşı süresi mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Atatürkün müze içerisindeki balmümü heykelleri, Atatürk`ün hayatı ve cumhuriyet tarihinde önemi yeri olan binalari ve maketleride görmemiz gereken unsurlardan. Tabi dikkat ederseniz şimdiye kadar şeref oyundan, mozoliden bahsetmedik. Çünkü. Müzeyi çıktıktan sonra en sona mozoliyi bırakmak her zaman daha verimli olur. Müzeden çıktıktan sonra sol tarafta 46 basamaklı merdiven bizi bekliyor.

Merdivenin ortasında fotoğraf çektirebileceğimiz bir nokta. Merdivenin sağında ve solunda Sakarya meydan muharebesinin ve baş komutanlık meydan muharebesinin çok güzel kabartmaları rolyetleri var ve şeref rolü yani atamızın mezarının lahitinin bulunduğu yer. Şeref rolünün iç kısmı, Atatürkün içi ve dışı Atatürkün çeşitli söylevleri ile işlenmiş durumda işte Atatürkün gençliğe hitabı, Atatürk`ün 10`uncu nutku girişte sağda ve solda göreceğiniz ilk yer.

Şeref rolüne girince gene duvarlarda Atatürk`ün Türk ordusuna ölmeden önce verdiği son mesaj İsmet İnönün Atatürk`ün ölümünden dolayı duyduğu acıyı taziye mesajı iç duvarlarda işlenmiş durumda. Mezar odasının içerisini göremeyiz. Kapı her zaman kapalıdır ama kapısında bir kameradan içini görebiliriz. En son bayrak direğinin altında ki o güzel kabartmayı gördükten sonra da bakanlıklar kapısından çıkarız.

Anıtkabir’ de ki birçok arkeolojik kazılardan çıkan birçok tarihi eserlerde Anadolu Medeniyetler Müzesi’ n de yayınlanmaktadır. 1944 yılında birçok proje ile birlikte Prof. Dr. Emin Onat ile birlikte inşa edilen bu anıt günümüze kadar gelebilmektedir. Tarihimizin en önemli eserlerinden olan bu manevi anıt Mustafa Kemal’ in bedenini korumaktadır.

Anıtkabir yapımından kullanılan her malzeme özel olarak ülkemizin dört bir yanından getirilmiştir. Özellikle de mermer ve travertenler burada büyük bir önem kazanmaktadır. Cumhuriyet döneminde inşa edilen en önemli eserlerden birisi olarak sayılan Anıtkabir muhteşem mimarisi ve süslemeleri ile birlikte tüm ziyaretçilerini beklemektedir.

Anıtkabir ziyaret saatleri

01 Şubat – 14 Mayıs tarihleri arasında  09:00 – 6:30 saatlerinde,

15 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında 09:00 – 17:00 saatlerinde,

01 Kasım – 31 Ocak tarihleri arasında 09:00 – 16:00 saatlerinde ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Anıtkabir’ e nasıl gidilir, ulaşım, nerede, yol haritası

Ülkemizin başkenti Ankara’ nın merkezin de konumlanan bu anıta GMK Bulvarı, Tandoğan Çarşısı veya tren garından giderek ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı olarak inceleme için aşağıda ki haritaya göz atabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.