Ankara Kalesi

Ankara’ nın sahip olduğu tarihi yapılardan birisi olan Ankara Kalesi hakkında ki birçok bilinmeyen ile birlikte halen daha varlığını sürdüren bir yapıdır. Anadolu topraklarına Türklerin girmesi ile birlikte bu yapının yaptırıldığı ve bu toprakların savunması için inşa edildiği düşünülmektedir. Burası Türk askeri tesisi olarak da kullanılmıştır. Romalıların mimarisini yansıtan bu yapı oldukça sağlam ve dirençli bir yapıya sahip olması ile birlikte savunma kalesi olarak Ankara’ nın önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Ankara Altındağ bölgesinde yer alan bu mimari ziyaretçilerini kendine hayran bırakabilmektedir. Bu kalenin giriş kapısına Hisar kapısı denilmektedir. Bu denli önemli bir tarihe sahip olmasına rağmen günümüz de buraya bağlı Kültür Bakanlığı, Büyükşehir belediyesi halen daha bir restorasyon hizmeti sağlamamıştır. Bu nedenle de en saf ve ilk dönem de ki yalın hali ile birlikte gidenlerine o günlerin anısını sağlayabilmektedir. Bu yapının içerisinde yer alan çeşitli kafeler ve dinlenme noktaları ziyaretçilerinin hizmetindedir.

Burada ki ziyaretleriniz ile birlikte kafeleri tercih ederek Ankara’ yı farklı bir manzaradan inceleyebilirsiniz. Ankara manzarasının belki de en güzel gösterilebileceği bir nokta olarak Ankara Kalesi’ ni gösterebiliriz. Bu kafeler de ki içecekler oldukça makul olması ile birlikte birçok çeşitli içeceği rahatlıkla elde edebilirsiniz. Bu kalenin mimari olarak yapısını yakından incelemek için siz de burayı ziyaret edebilirsiniz. Ankara ziyaretleriniz de kesinlik görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Turistlerin de ilgisini çekebilen bir noktası olan Ankara Kalesi’ ne hem bu yapıyı incelemek için hem de Ankara manzarasını daha güzel bir şekilde görüntüleyebilmek için buraya ulaşabilirsiniz. Bu Kale de belli dönemler de festivaller düzenlenebilmektedir. Müzik tarzı eğlenceler ile birlikte burada festivaller ziyaretçilerini etkileyebilmektedir. Ankara Kalesi’ nin ilgi çekici yapısını siz de buraya ziyaretlerinizi sağlayarak rahatlıkla elde edebilirsiniz. Aşağıda ulaşım bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Ankara Kalesi nerede, nasıl gidilir, ulaşım

Ankara Kalesi;’; ne yakın şekilde hizmet veren uygun noktalardan otobüsleri tercih edebilirsiniz. Bu otobüsler ile veya kendi özel araçlarınız ile Bent deresi caddesi’ nde inerek rahatlıkla ulaşımızı sağlayabilirsiniz. Aşağıda ki haritayı da inceleyebilirsiniz.

https://www.psikolog06.com/

Kaynak: Ankara Psikolog


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir