İçindekiler

Ankara’ya gidildiği taktirde kalınacak yerin seçimi ve nerelerin gezileceğinin planlanmış olması gereklidir. Şehir genelinde pek çok tarihi müzenin, gezilecek yerin bulunuyor olması, pek çok farklı gezi rotasının oluşturulmasını sağlıyor. Ankara Kalesi, Atakule ve Anıtkabir, Ankara’da en çok ziyaret edilen ve yerli veya yabancı fark etmeksizin çok sayıda ziyaretçi çeken yerlerdir. İstanbul’dan Ankara’ya nasıl gidilebileceği, Ankara’da nerede kalınabileceği ve şehirde nerelerin gezilebileceğiyle ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Ankara’da gezilecek yerler arasına Anıtkabir başta olmak üzere pek çok noktayı rotanıza ekleyebilir, bir gün içerisinde de şehrin önemli mekanlarını gezebilirsiniz.

Ankara Tarihi

Yapılan araştırmalra göre iç kaledeki bulgular M.Ö. 4000-1200 tarihlerinde Hititliler’in bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonra Kral Midas’ın kurduğu ve başkentleri Gordion olan Firigler egemen olmuştur. Friglerden sonra Lidyalılar’ın eline geçmiştir. ADını Hititliler’den dolayı ANGORA olara almıştır. M.Ö. 547’de Pers Kralı Kyrol, Lidyalılar’a ghalip gelerek topraklarına kattı. Pers egemenliği, Büyük İskender’in Asyaseferiyle son buldu. Büyük İskender’in M.Ö. 323’de ölümüyle Ankara Antigonos’un payına düştü.

M.Ö 278’den itibaren GALATALAR Ankara’yı işgal ettiler, Galatlar döneminde şehir gelişti. Fakat Romalıların güçlenmesiyle,Roma’nın eline geçti. 400 yıl Roma’nın bir ili, bölgenin başkenti oldu. İmarator :Augustos kendi adını bir tapınak yaptırdı. (Hacı Bayram Camii yanı) duvarına imparator’un vasiyetlerini yazdırdı.

Ankara 1. ve 2. yüzyılda enparlak dönemini yaşadı. 3. yy’da Persler ve Galatların aınları sonucu Roma İmparatorluğu eski gücünü kaybetti. Roma’nın ikiye ayrılmasıyla Bizans egemenliği 1073’de sona erdi. Bizans döneminde, metropol olduğu için kilise köyü anlamına gelen ANKYRA adın verdiler. Galatalılar “Çapa” anlaına gelen ANCRYA adını verdiler. Şehir daha sonra “EGÜRİYE, ENGÜRU, ANGARA, ANKARA” adını aldı. 1071’de Selçukluı Sultanı Alparlan’ın Bizans ordusunu yenmesiyle 1073’de Türk akıncılarının line geçti. Bu sırada şehir Bizans, Danişment ve Selçuklu Sultanı 1. Mesutile kesin olarak Türk topraklarına katıldı.

Selçuklular Ankara’ya önem vererek ticari yollar yaptırdı. 12 ve 14. yüzyılda Moğol ve Yunan istilasıyla şanssız bir dönem yaşadıysa da tekrar Selçuklu ve Osmanlı devletine bağlandı.

1402’de Timur ve Yıldırım Beyezit çekişmesinden sonra Çelebi Mehmet idareyi ele alarak düzeni sağladı. II. Murat, imar çalışmalarını başlattı. Fatih :Sultan Mehmet ve Kanuni devrinde önemli bir uğrak yeri, uzak ülkelere kumaş ve deri ihraç eden bir kent oldu.

14 ve 15. yy’da kale dışına yeni mahalleler kuruldu. 1427’de Hacı Bayram Camii,Karacabey küllüyesi kuruldu. 15. ve 17 yylerda Kruşunlu Han, Sulu Han, Çukur Han, Mahmut Paşa Bedesteni, Çengel Han, Zafran Han yapıldı. şehrin nüfusu 29 bine ulaştı.

Osmanlılar zamanında, Celali isyanlarından korunmak için 1604 – 1608de şehrin dış surları yapıldı Ruzname-i Ceride-i Havadis gazetesini 1285 sayılı baskısında, ingiliz tüccarların 1869’da Ankara keçilerin Samsun limanı aracılığı ile Güney AFrika’yas kaçırdığı belirtilmekte, riftik dokumacılığı sanayiine büyük bir darve vurulduğu belirtirlmektedir. Bu ticari gerilemenin yanında Adem Zade Ahmet EFend’inni belirttiği 1830 çekirge istilsaı kıtlığa sebep olmuşturç İngiliz Seyyahı F. Burnanby’de 1873 yılındaki 2.5 ay süren kar yağışı ve hastalıklarda 18 bin kişininn öldüğünü belirtmektedir. Ankara 1917’de büyk bir yangına sahne olmuştur. Bu kötü kader 27 Aralık 1917’de Mustafa Kemal ve arkadaşları ile değiştir. 23 Nisan 1920’de T.B.M.m.’nin açılması ile Türk devletinin temeli atıldı. 13 Ekim 1923’de Başkent ünvanına kavuştu.

Ankara’da gezilecek yerler

Anıtkabir

Anıtkabir
Anıtkabir

Daha şehre adım atar atmaz Anıtkabir’e nasıl gidilir diyeceğinizi tahmin ediyoruz ve bu nedenle de listemize Anıtkabir ile başlamak istedik. Duygularınızın kelimenin tam anlamıyla sel olacağı Anıtkabir geziniz için en az 1 gün ayırmalısınız.

Ulu önder M. KemalAtatürk’ün 10 Kasım 1953’de Etnografya müzesinden alınan naaşının defnedildiği yerdir.

Anıtkabir; Aslanlı yol, Zafer meydanı ve Anıtmezar olmak üzere 3 kısımdan meydana gelmektedir. Anıtmezardaki lahir’in yer tuttuğu holün iç duvarları Bilecik’ten sağlanan yeşil emermerler ile tabnı Antaya’dan sağlanankırmızı mermerlerle kaplıdır. Anıtın dış dkısmı Çankırı’nın Eskipazar yakınından temin edilen sarı traverten taşları ile kaplıdır.

Anıtkabir Atatürk Müzesi

Anıtkabir Atatürk Müzesi
Anıtkabir Atatürk Müzesi

1960 yılında faaliyete geçıolan bu müzede Atatürk’e ait özel ve resmi eşyalar ile çeşitli Devlet adamlarının hediye ettiği eşyalar sergilenmektedir.

Etnografya Atatürk Anıtı

Etnografya Atatürk Anıtı
Etnografya Atatürk Anıtı

Etnograya müzesi önünde 1927’de İtalyan heykeltraş Pietro Canonica tarafından yapılan Atatürk’ün at üzerinde pelerinli ve saskeri üniformalı bronz heykeldir.

Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Dini ve kültürel bir merkez olmasının yanı sıra devasa mimarisiyle de göz dolduran Kocatepe Camii’nin 1987 yılında Turgut Özal tarafından açılışı yapılmış. 4500 metrekarelik bir alana yayılan caminin içini gezebilir ve içerisindeki konferans salonu, ticarethane ve kütüphaneyi de görebilirsiniz.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’ni görür görmez aşık olacağınıza garanti veriyoruz. Ulus’tan yürüyerek ulaşabileceğiniz kaleden Ankara’yı panoramik görüntülemeyi sakın unutmayın.

Kale, 06240 Altındağ/Ankara adresinin GPS ile aratılmasıyla da rahatlıkla bulunabilecek olan kale, şehir manzarasının en iyi göründüğü yerlerden biridir. Tarihi kale, 110 metre yüksekliğiyle, uzun yıllar boyunca şehrin savunulması için kullanılmış, an itibariyle gezi alanlarından biri haline gelmiştir.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı
Augustus Tapınağı

Hacı Bayram Camii yanında M.Ö. 2. yy’da Frigya tanrıçarı Men adını yapılmıştır. Bu yıkılmıştır. Bugünkü tapınağı Galat Kralı Amintos’un oğlu Kral Playemenes, Roma imparatoru Auguatus’a bağlılık nişanı oalrak yapılmıştır. Bizanslılar bunu kilise olarak kullanmışlardır. Manisa’daki Artemis TApınağı’na benzer. Kapı yüksekliği 8.40 m genişliği 3.30 m dir.

Hacıbayram Camii

Hacıbayram Camii
Hacıbayram Camii

Ulus semtinde Bayramiye tarikatı kurucusu Hacı Bayram Veli tarafından 1427’de yapılmış, yanıbaşında ise türbesi bulunur.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara adresinde yer alan mekan, Anadolu’daki tarihi materyallerin ve özel verilerin bulunduğu en önemli yerlerden biridir. Ankara’ya gidildiğinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

Gençlik Parkı

Gençlik Parkı

Ankara’yı soğuk ve resmi bir yer olarak bilenler için tüm bu tabuları yerle bir edecek yer varsa o kesinlikle her renge bürünen Gençlik Parkı olmalı. Ailelerin bir numaralı uğrak yeri olan Gençlik Parkı’nda bir de lunapark bulunuyor.

Doğanbey Mahallesi, Atatürk Blv No:50, 06050 Altındağ/Ankara adresine sahip olan parkın toplam alanı 275 bin metrekaredir. Gençlik Parkı içerisindeki çalışmalarla 45 metrelik asansör ve 150 metrelik dönme dolap eklenerek son derece özel dikkat çekici olması sağlanmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi – 1. TBMM

Kurtuluş Savaşı Müzesi – 1. TBMM

Doğanbey Mah. Cumhuriyet Cad. No:14 Ulus, 06050 Altındağ/Ankara adresinde bulunan, hafta içi ve hafta sonu açık olan bir mekandır. Kurtuluş Savaşı döneminde kayıt altına alınan pek çok materyalin ve savaş sürecinin anlatıldığı müze olarak tanımlanırken, aynı zamanda 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası özelliğine sahiptir.

Güven Anıtı

Güven Anıtı

Kızılay semtinde Güvenpark içinde 1935 yılında dikilimştir. Türk Milletinin jandarmaya karşı güvenini temsil eder.

Mimar Sinan Anıtı

Mimar Sinan Anıtı

Atatürk:’ün vasiyeti yerine getirilmek üzere Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi önünd emimar Hüseyin Anka tarafından Ulus semtinde yapılmıştır.

Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Sabah sabah yeşilliklerin arasında doğa yürüyüşü de nereden çıktı şimdi demeyin hiç ve hemen Seğmenler Parkı’nın yani Ankara’nın bol oksijenli ve popüler yerinin yolunu tutun. Sıra sıra dizilen banklarda soluklanın ve doğaya kulak verin.

Cumhuriyet Anıtı

Cumhuriyet Anıtı

1927 de Avusturyalı heyketraş Krippel tarafından yapılan bu antı ulus meydanında bulunur. Atatürk’ü Sakarya adlı atı üzerinde üniformalı olarak sembolize etmektedir.

Zafer Anıtı

Zafer Anıtı
Zafer Anıtı

Yenişehir semtinde 1927 de italyan Heykeltraş Pietro CAnonica tarafından yapılarak hizmete açılmıştır. Atatürkü üniformsı ile, kılınca dayanmış olarak sembolize eder.

Julianus Sütunu

Julianus Sütunu

Valilik binası yakınında 15 m yükseklikte, tepesi Bizans tarzı bir başlık ile örtüloüdür. İmparator Julianus’ın şerefine yapıldığı rivayet edilmektedir. Halk arasında bu sütuna Belkıs minaresi denir.

 

Sponsor: Ankara Psikolog


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir