İçindekiler

Ülkemizde yalnızca yerli halkın değil yabancı halkın da vazgeçemediği, muhteşem denizi ve doğal zenginlikleriyle içimizi ısıtan pek çok Akdeniz ve Ege şehri bulunmaktadır. Antalya, tüm bu şehirler içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Gelişmiş bir büyük şehir olarak yoğun bir nüfusa ev sahipliği yapan Antalya şehri, hem iç bölümlerinde hem de çevresinde gezilmeye değer birçok mekân barındırmaktadır. Antalya’yı henüz görme fırsatı yakalayamayanlara şehirle ilgili bazı önemli bilgileri aktarmak istiyoruz.

Antalya İle İlgili Bilinmesi Gerekilenler

Antalya
Antalya

Akdeniz Bölgesi’nin gözde şehri Antalya, bahar aylarından itibaren gelen ziyaretçileri ve renkli eğlenceleriyle hareketlenmeye başlar. Sonbahara kadar süren yoğun turizm aylarında milyonlarca insanı ağırlayan şehirde doğal güzellikleri, tarihi yapıları, eğlenceli aktiviteleri ve kültürel faaliyetleri bir arada bulabilirsiniz. Geniş kumsalları, farklı bütçelere hitap eden konaklama seçenekleriyle Antalya, tatil döneminizde tercih edebileceğiniz başlıca illerimizden biridir.

Antalya’ya yerli ve yabancı turizmin ilgi gösterme nedenlerinin başında mavi bayraklı kumsalları ve eşsiz mavilikteki denizi gelir. Aynı zamanda Antalya yüzyıllar öncesine ait birçok eser ve antik kentin kolayca ulaşılabileceği bir konumdadır. Bölgenin iç kısımlarında şelale ve doğal ormanlıklara, şehrin yakın konumunda Kemer, Manavgat gibi ünlü turistlik beldelere kolaylıkla gidilebilmektedir. Antalya merkezindeki Kale içi bölgesi ve çevresinde birçok restoran ve eğlence mekânı bulunabilir. Bahar aylarından itibaren Antalya şehrinde birçok etkinlik ve festival düzenlenir.

Antalya, keşfedilecek zenginlikleriyle gerekli vakti ayırmanız gereken bir şehirdir. Denizin ve güneşin tadını çıkarmanın yanında, doğal ve tarihi güzellikleri de görmek istiyorsanız önceden seyahat planı oluşturmanızda yarar var. Antalya’da öne çıkan bazı önemli ziyaret noktalarını sizin için sıraladık:

Konyaaltı Kumsalı

Konyaaltı Kumsalı

Antalya halkının ve şehri ziyarete gelenlerin en çok denizle buluştuğu noktalardan biri Konyaalti kumsalıdır. Masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz bu uzun plaj bölümünün eşsiz bir deniz ve dağ manzarası vardır. Çevresinde bulunduğu konaklama imkânlarıyla Antalya ziyaretinizde kalabileceğiniz önemli bir yer olan Konyaaltı, yiyecek ve içecek mekânlarıyla misafirlerine hizmet vermektedir.

Antalya Beach Park

Antalya Beach Park
Antalya Beach Park

Konyaaltı sahilde Antalya Belediyesi tarafından yapılan alanda, beach kulüpler, çocuk oyun alanları, restorantlar ve alışveriş merkezleri var. Herşeyi ile beşyıldızlı otel konsepti olan alanda aynı zamanda konser alanları da vardır.

Antalya Aquarium & Fear Trophy

Antalya Aquarium & Fear Trophy

Arapsuyu Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:502 Konyaaltı Antalya adresinde bulunuyor. Antalya’ya gittiğinizde özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gösterilen Antalya Aquarium için gezi rotanızı yenileyebilirsiniz.

Antalya Murat Paşa Camii

Antalya Murat Paşa Camii

Kızılsaray, Milli Egemenlik Cd. 07040 Muratpaşa Antalya lokasyonunda yer alan Murat Paşa Camii, uzun yıllardır bölgenin en önemli yapılarından bir tanesidir. Güzel fotoğraflar çekmek, tarihi mekanı incelemek için camiye Milli Egemenlik Caddesi bünyesinde ulaşabilirsiniz.

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi

Şehrin en önemli uğrak noktalarından biri olan Kaleiçi içerisinde tarihi taş binaları, turistik alışveriş noktalarını ve restoranları keşfedebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Antalya şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Manavgat Şelalesi yemyeşil doğası ve manzarasıyla yaz aylarında içinizi ferahlatacak.

Olympos, Çıralı Köyü

Olympos, Çıralı Köyü
Olympos, Çıralı Köyü

Kemerden hemen sonra olan Çıralı köyü, antik şehri, doğal güzelliği ile göz kamaştırıcı bir yerdir. Sakin ve huzurlu bir yaşam ve tatil geçirmek isteyenlerin başlıca tercihlerindendir.

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

Barbaros, 07100 Muratpaşa Antalya’da tarihi yapılardan bir tanesi olarak kayıtlara geçmiş ve günümüzde korunmaya devam edilen gezilebilecek durumu bulunuyor.

Saat Kulesi

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Antalya il merkezi sınırları içerisinde yer alan bu saat şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Güzel bir Antalya seyahati sırasında buradaki güzel zamanları hatırlatacak resim karelerini bu saat kulesi önünde çekebilirsiniz.

Adrasan Koyu

Adrasan Koyu

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan ve Kemer’den yaklaşık 50 km. mesafede bulunan Adrasan Koyu, sizi hayran bırakacak ve terk etmek istemeyeceğiniz harika doğası ve 2 km. uzunluğundaki plajı ile Antalya’da mutlaka görülmesi gereken Yurdumuzun cennetten bir köşesidir.

Kemerin koylarından olan Adrasan, dünyaca meşhur bir tabiat alanıdır. Huzur ve sakinlik arayanların başlıca tercihlerindendir.

Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı

Uzun yürüyüş alanları, dev ağaçları ve unutulmaz deniz manzarasıyla Karaalioğlu Parkı, turistlerin ve yerel halkın uğrak noktalarından biridir. Seyahatinizde ferah bir nefes alıp, sağlık yürüyüşleri yapmak için merkezi konumda bulunan bu parkı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Bayatbademleri, 07800 Döşemealtı Antalya’daki en çok ilgi gören antik kentlerin başında geliyor.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti

Çamyuva, 07980 Kemer Antalya’daki antik mekana gitmeniz önerilir. Phaselis antik kenti rotanıza eklediğinizde pişman olmayacağınız, günümüze kadar korunmayı başarmış yerlerden biridir.

Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Tiyatro

Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik Antalya’da milattan öncesine dayanan tiyatrolardan bir tanesidir. Günümüze kadar korunmuş ve geziye uygun yapıya sahiptir.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi – Antalya

Köklü bir geçmişe sahip Antalya şehrinin yüzyıllar öncesine ait eserlerini görmek için Konyaaltı bölgesindeki bu tarihi müzeye uğrayabilirsiniz.

Kalkan

Kalkan
Kalkan

Antalya’nın belkide en güzel denizine sahip, yüksek kayalıklar arasındaki denizin muhteşem turkuaz görüntüsü sizi sizden alır ve bambaşka bir yere götürür. Dinlenmek, eğlenmek ve bu doğal güzellikleri yaşamak Kalkan’da mümkün.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Selçuk, Yat Limanı Sok No:112, 07000 Muratpaşa Antalya’daki oyuncak müzesinde hem çocukların hem de ebeveynlerinin ilgi gösterdiği çok sayıda oyuncak bulunuyor. Bugüne kadar üretilen birçok oyuncağın yer aldığı bir müze olması, 7’den 70’e herkes tarafından ilgi gösterilmesini sağlıyor.

Antalya’da Damak Zevki

Antalya, hem alıştığınız lezzetleri ve dünya mutfaklarını, hem de Akdeniz’e özgü yöresel tatları bulabileceğiniz bir şehirdir. Genellikle kıyı şehrinde olduğu için taze hazırlanan balık ve diğer deniz ürünlerini demek için Antalya ideal bir şehirdir. Antalya’da tatmanız gereken lezzetler arasında: turunç reçeli, acılı ezme ve yöreye özgü turşular yer alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir