Türkiye’ nin en büyük doğal mağaralarından olan Karain mağarası ziyaretçilerinin ilgisini çekebilecek bir mekandır. Antalya Yağca köyü’ ne bağlı olan bu mağara denizden yaklaşık olarak 460 metre kadar bir yüksekliğe sahiptir. Bu mağarayı diğer mağaralardan ayıran ve ilgi çekici bir yer olan sunan en büyük özelliği 500.000 yıl öncesin de burada yaşamın olduğu söylenmektedir. İnsanların yaşam sürdüğü mağaraların en özelleri arasında gösterebileceğimiz Karain ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu mağara tapınak görevi de gördüğü düşünülmektedir. Paleolitik çağ yani altın çağı’ nda yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Anadolu’ nun tarihini gösteren ve Anadolu’ nun varlığını uzun yıllara dayandıran bu mağara günümüz de ziyaretçilerine açık bir turizm alanı olarak hizmet etmektedir.

Karain mağarasına ilk ayak bastığınızdan itibaren ihtişamını ve etkisini siz de hissedebilirsiniz. Derinleşen odalar da dolaşmak burada insanların tarihte nasıl yaşadığına dair ipuçları verebilmektedir. Yaşam alanı olan bu mağara da yüzyıllardan insanlar ve hayvanlar yapılan araştırmalardan ve yapılan kazı çalışmaların da ortaya çıkan buldular ile kesinleştirilmiştir. Tarihi ve günümüzü bir arada yaşamak için tercih edebileceğiniz Antalya’ da turistlik bu doğal mekan sizin de ilginizi çekebilir.

Karain Mağarası giriş ücreti, ne kadar?

Karain mağarası Antalya’ ya bağlı tarihi ve doğal zenginliklerden birisidir. Özellikle de bölgeye gelen yabancı turistlerin ilgisini çeken bu mağaraya giriş için 3 ile 5 TL arasın bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Gezilip görülecek yerler listeniz de yer alabilecek ender yapıtlardandır. Doğal bir yapının temsili olan Karain mağarası yüzyıllara dayanan yapısı ile birlikte ziyaretçilerinin ilgisini çekebilmektedir.

Karain Mağarası’ na nasıl gidilir, nerede

Antalya’ nın Yağca köyü’ ne bağlı bir doğal zenginlik olan Karain Mağarası turistlik anlam da oldukça önemli bir mekandır.Buraya ulaşım için Antalya Burdur yolunu kullanarak 13 km. kadar bir mesafeyi kat etmeniz gerekecektir. Bu mağaraya ulaştıktan sonra 260 metre kadar tırmandıktan sonra Karain mağarasını görebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir