İçindekiler

Güney yarımkürenin en güneyinde yer alan Antarktika 14.000.000 km2’lik yüzölçümünün yanı sıra bazı yerlere iki milyon yıldır yağmur yağmayan ve bununla birlikte en kurak kıta konumundadır. Bu kıtada herhangi bir ülke bulunmaz ve daimi olarak yaşayan insan yoktur. Ancak Antarktika kıtasına ve çevresine araştırma görevlileri ve turistler gelir.

Antarktika anakıtasında yiyecek bulunmaz. Çünkü bu kıtada daimi yaşayan insan yoktur. Ancak Birleşik Krallık’ın kontrol ettiği adalarda (Falkland Adaları ve Güney Georgia) bazı lokantalar bulunabilir. Bu lokantalarda İngiliz mutfağından seçme ürünler yer alır. Antarktika’da bulunan araştırma görevlileri ise limanlardan gelen yiyeceklerle yaşamaya çalışırlar. Günümüzde Antarktika’da bulunan yiyeceklerle bir kişi 20 gün idare edebilir.

Gezilecek yerlerde ise belli başlı noktalar vardır. Bu noktalardan bazıları şu şekildedir:

Güney Okyanusu

Antarktika
Antarktika

Atlantik, Hint ve Pasifik Okyanusu’nun güney kesinlerinin oluşturduğu ve dünyanın beşinci okyanusunu oluşturur. Aynı zamanda Terra Australis’in de içinde bulunduğu Güney Okyanusu, Falkland Adaları ve Güney Georgia Adaları’nı içinde barındırır. Genelde Güney Okyanusu’na Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’dan ziyaretçiler gelir. Ayrıca Güney Amerika’dan kalkan Cruise’ların büyük bir kısmı Shetland ve Güney Orkney Adası’na giderler.

Antarktik Yarımadası

Antarktik Yarımadası
Antarktik Yarımadası

Antarktika’nın en ulaşılabilir yeri olan Antarktik Yarımadası’nın alanı, Güney Amerika’daki Tierra del Fuego’ya kadar uzanır. Aynı zamanda “Muz Kemeri” olarak da adlandırılan Antarktika Yarımadası, yaz aylarında kıtanın en sıcak yerini oluşturur. Bu vakitlerde turistler, denize girmek için bu yarımadaya gitmekte olup çevresinde bazı kişiler tarafından en çarpıcı manzaraya sahip olduğunu belirtir.

Petermann Adası

Petermann Adası
Petermann Adası

1873 yılında Almanların keşfiyle ortaya çıkan Petermann Adası (o sıralarda ilk defa o adayı çeken Alman Fotografçısı August Petermann’dan adını almıştır), dünyanın en güneyindeki Gentoo Penguenleri kolonisini barındırır. Bu nedenle çok sayıda Cruise bu adaya gelir.

Falkland Adaları

Falkland Adaları
Falkland Adaları

Falkland Adaları her ne kadar Güney Amerika ile özdeşleşmiş olsa da Antarktika gezginleri ve Antarktika gezisi yapanlar arasında önemli bir yere sahiptir. Doğu ve Batı Falkland olmak üzere iki ana kıtası olan ve bunun dışında 12,173 kilometre kare içerisinde irili ufaklı adası bulunan Falkland Adaları, Arjantin’in 490 km doğusunda bulunur. Burada penguenlerin beş çeşidi (Gentoo, Kral, Macaroni, Magellanic and Rockhopper) görülebilmesinin yanı sıra türü bilinmeyen bir çok kuş türü vardır. Ayrıca çikolataya benzer kokusu bulunan vanilya papatyası da Falkland Adaları’ndaki bitkilerdendir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir