1800’lerin sonlarına kadar keşfedilememiş, tamamı buzullarla kaplı olan Antarktika Kıtası Güney Kutbu’nda yer almaktadır. Antarktika üzerinde resmi olarak hiçbir ülkenin, devletin bulunmadığı dünya topraklarıdır. Pek çok yazar, gazete ve dergi Antarktika’yı ölmeden önce görülmesi gerekenler listesinde göstermektedir. Konumuyla özellikle uzay bilimi için önem taşıyan Antarktika’ya Türkiye’den seyahat etmek isteyenlerin bilmeleri gereken başlıca şeyler kıtanın fiziksel koşulları ve ulaşım yollarıdır.

Antarktika kıtasında hiçbir ülke hakimiyeti, hükümet yönetimi olmadığı gibi yerleşik bir hayatın bulunmaması nedeniyle kıtada para birimi ve yerel dil gibi uluslara özgü niteliklerden söz etmek mümkün değildir. Hiçbir ülkede Antarktika Konsolosluğu veya Temsilciliği gibi bir kavram ile karşılaşılmaz. Güney Kutbu’nu içerisinde barındıran Antarktika Kuzey Kutbu’na oranla çok daha sert ve soğuk hava koşullarına sahiptir. Örneğin Kuzey Kutbu’nda nadir de olsa bitki örtüsüne rastlanabilse de Güney Kutbu’nda böyle bir şey söz konusu değildir. Soğuk hava koşulları yerleşik havatı çok imkânlı kılmasa da bilimsel birçok çalışmanın yürütüldüğü araştırma istasyonlarında konaklayan araştırmacılara rastlanabilir. Ancak Antarktika ekosistemi balık türü ve penguenler açısından zengindir. Turizm açısından önem taşıyan, merak uyandıran güzelliği ile Antarktika en çok turisti güney yarımküre için yaz mevsimi yaşandığı dönemde çekmektedir. Antarktika’ya seyahat etmenin çeşitli yolları mevcuttur.

Antarktika üzerinde hiçbir ülkenin resmi olarak kabul edilmiş hakimiyeti bulunmadığı için Antarktika vizesi gibi bir olgu söz konusu değildir. Ancak ülkemizden doğrudan ulaşım sağlayabildiğimiz bir uzaklıkta olmadığı için Türk vatandaşları diğer bazı ülkelerden aktarma yapmak durumundadır. Bu yüzden aktarma yapılan ülkenin vize uygulaması Antarktika seyahati öncesi kontrol edilmesi gereken önemli şeylerdendir. Uzaklığı, zorlu hava koşulları nedeniyle Antarktika’ya gitmek zorlu ve pahalı bir yolculuktur. Bazı bölgelerine dünyanın varoluşundan itibaren milyonlarca yıldır yağmur yağmayan Antarktika kıtasına gitmenin başlıca 2 yolu mevcuttur.

Güney Amerika kıtasında bulunan Şili’den Macellan Boğazı’nı geçerek yaklaşık 4-5 gün süren uzun ve zorlu bir gemi yolculuğu yapılır. Bir diğer yöntemde Yeni Zelanda’dan hava koşullarının uygun olması şartıyla yaklaşık 10 saat süren bir uçak yolculuğu ile gitmek mümkündür. Hava koşulları uçuş esnasında sürekli kontrol edilmekte ve şartların uygunsuzlaştığı tespit edilirse uçuşun ilk 3 saati içerisinde uçuş iptal edilir ve Yeni Zellanda’ya dönüş yapılır. En uygun hava koşullarında seyahat edebilmek için Kuzey Yarımküre için kış yani Güney Yarımküre için yaz sezonu tercih edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.