Arabistan Çölü’ ismi, mistisizm ve romantizm duygusunu uyandırır, ama aynı zamanda, herşeyi yutan korkunç bir arazi olarak da bilinir. Neyse ki, sadece ilk kısım doğrudur. Evet, Arabistan Çölü; Sindbad, Aladdin ve Ali Baba’nın hikayeleri için ilham kaynağı. Bu hikâyelerin sihirden ve efsanelerden bahsettikleri doğrudur, ama bunlar gerçek mi?

Arabistan Çölü | Yer ve Alanı

Arap Çölü olarak da bilinen Arabistan Çölü, Batı Asya’da yer almaktadır. Çöl, Ürdün, Umman, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Irak ve Suudi Arabistan’ı da içeren çeşitli ülkelerin bir parçasıdır. Yemen’den İran Körfezi’ne ve Umman’a Irak ve Ürdün’e yayılır.

2.330.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Arap Yarımadası çoğunlukla Arap Çölü tarafından işgal edilmektedir. Arabistan Çölü, Asya’nın en büyük çölü aynı zamanda Dünya genelindeki en büyük 4. çöldür. Doğu-batı uzunluğu 2.100 kilometredir. Kuzey-güney genişliği 1.100 kilometredir.

Jabal ve Nabi Shu’ayb (Yemen’de bir dağ), 3.760 metre yükseklikteki çölün en yüksek noktasıdır. Çöldeki dağlar çoğunlukla sınırlarda yer almaktadır.

Arabistan Çölü | Jelojik Özellikleri

Çölün, Ad-Dahna Çölü gibi birçok jeolojik özelliği vardır. Suudi Arabistan’ın kuzeyinde bulunan An-Nafud Çölü ile Suudi Arabistan’ın güneydoğusundaki Rub ‘Al-Khali Çölü’ne bağlanan bir koridor gibi.

Jebel Tuwaiq, Arap Çölü’nün başka bir jeolojik özelliğidir. Bu 800 km uzunluğunda bir yay yoludur (basit bir deyişle, dik yamaç). Bu yay, plato, kireçtaşı kayalıkları ve kanyonlardan oluşmaktadır.

Umm al Samim bataklıkları çölün rezil jeolojik yerlerindendir.

Umman’ın Wahabi kumları (Umman’ın doğu kıyısında bulunur) Arabistan Çölü’nde bulunmaktadır. Wahabi kumları izole bir kum denizidir.

Çöl Ovası Al-Khali bir çökel havzadır (batmakta olan bir alan ve dağların erozyona uğramış malzemelerinin çökeltileriyle dolu bir alan). Güneybatıdan kuzey-doğu eksenine kadar Arap rafına yayılmıştır.

Arabistan Çölü | Doğal Kaynakları

Kum, alçı veya çakıl düzlüklerini kaplar ve kumullar 250 metre yüksekliğe ulaşabilir. Kum çoğunlukla silikatlardan oluşur. Kuvars, silikatların % 80 ila % 90’ını oluştururken, feldspat kalan yüzdeyi oluşturur.

Silikat taneleri demir oksitle kaplanır ve Arap Çölü’nün kumuna tipik kırmızı, mor ve turuncu renk tonu verir. Arap Çölü’nde bulunan doğal kaynaklar arasında petrol, fosfatlar, doğal gaz, kükürt vb gibi maddeler bulunur.

Arabistan Çölü | Biyoçeşitlilik

Arabistan Çölü

Biyoçeşitlilik, bitki ve hayvan yaşam formlarını ifade eder. Arap Çölü’nün biyoçeşitliliğe fazla sahip olmayacağını düşünmek oldukça doğal, çünkü bir çöl! Hatalı değilsin!

Rub ‘Al-Khali Çölü sadece 37 bitki türünden oluşur. Bu 37 türden 20 tanesi Rub ‘Al-Khali’nin ana kum gövdesinde bulunur. Kalan 17 bitki türü çölün dış kenarlarına doğru dağılmıştır.

Çölde bulunan bitki türlerinin kıtlığına rağmen, bitki örtüsünün genel dağılımının oldukça eşit olduğunu bilmek ilginçtir. Bununla birlikte, arasında bazı steril kum tepeleri vardır. Basitçe söylemek gerekirse, bu kumullar herhangi bir bitki örtüsünden yoksundur.

Arabistan Çölü’nde yer alan 37 bitki türünden sadece bir kaç tanesi endemik türdür:

 • Calligonum crinitum – bunlar genellikle kumulların yamaçlarında bulunur.
 • Cyperus conglomeratus.
 • Cornulaca arabica – bunlar genellikle saltbush olarak adlandırılır.

Prosopis cineraria ve Acacia ehrenbergiana gibi ağaçlar sadece çölün eteklerinde görülür. Ayrıca Arabistan’da bulunan diğer ağaç türleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Hurma ağaçları
 • Çöl Gülleri
 • Akasya
 • Kapari
 • Ghaf Ağacı
 • Ardıç Ağaçları
 • Myrrh Ağaçları

Arabistan Çölü | Flora

Fauna türleri arasında ceylan, ibex, kum kedileri , oniks, dikenli kuyruklu kertenkeleler, dhub, kobralar, kertenkele, boynuzlu viperler, vb. gibi hayvanlar bulunuyor.

Kabalık, çizgili sırtlan, bal porsuğu vb. Gibi hayvanların bir kısmı, habitat tahribatı, avlanma ve diğer insan faaliyetleri nedeniyle tükenmiştir.

Yaban arıları, arılar, karıncalar, böcekler (özellikle bok böcekleri veya gübre böcekleri) gibi böcekler, güveler, örümcekler de görülür.

Akbabalar, kırlangıçlar ve güvercinler, Arap Çölü’nde görülen kuş türlerinden bazılarıdır.

Arabistan Çölü | İklimi

Arap Çölü’nün hava durumu, Sahra Çölü‘nün iklimi gibidir. Arap Çölü, Arap Yarımadası’ndaki Sahra Çölü’nün bir uzantısıdır. Çöl subtropikal bölgede yer almaktadır.

İklim genellikle çok sıcak ve kuru iken çok fazla güneş ışığı veya güneşe maruz kalır. Bölgedeki yağış miktarı 100 milimetre civarındadır, ancak bazı bölgelerde sadece 30 ila 40 milimetre yağış görülmektedir.

Arabistan Çölü’nde Sahra Çölü gibi hiper-kurak alanlar (50 milimetreden daha az yağış alan alanlar) yoktur.

Arabistan Çölü, 2.900’den (günışığının % 66.2’sı) güneş ışığından 3,600 saat (% 82,1) ‘a güneş ışığı alır ancak ortalama 3,400 saattir (% 77,6).

Toz ve az nem nedeniyle, gezginler çölde seyahat etmeyi zor buluyor. Yaz aylarında ortalama yüksek sıcaklıklar genellikle 40 ila 48 santigrat derecedir ve yaz aylarında ortalama düşük sıcaklıklar 20 ila 30 santigrat derecedir.

Garip bir şekilde, gece sıcaklıkları oldukça fazla düşüyor ve bazen 0 santigrat derecenin altına düşebiliyor. Rüzgârlar Akdeniz bölgesinden eser ve Arap Yarımadası’na ulaşır. İki rüzgarlı mevsimi yaklaşık 50 gün sürüyor ve Shamals olarak adlandırılıyor. Bunlar kum fırtınalarına sebep olur.

Arabistan Çölü | İnsanlar, Kültür ve Tehlike

İslam, bölgenin egemen dinidir ve en büyük grup Araplardır ve dilleri Arapçadır. Arap Çölü, Bedevilerle ünlüdür. Bedeviler, ziyaretçilerin son derece misafirperver olduğu bilinen çölün göçebelerdir.

Bedeviler (“Çöl Sakinleri” anlamına geliyor) göçebe olarak bilinmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, çölde seyahat ederler ve bulabilecekleri bereketli topraklarda küçük tarımla uğraşırlar. Bedevi gruplarının Şeyh olarak bilinen bir lideri vardır. Bedevilerin ataerkil bir hiyerarşi vardır.

Çölde birçok ekolojik tehdit var. Askeri etkinlik, Arap Yarımadası’nın ekosistemine karşı en büyük tehditlerden biri olmaya devam ediyor.

1991 yılında Basra Körfezi’ne doğrudan giren petrol sızıntısı (Irak tarafından yapılan), sadece sayısız kuşları öldürmekle kalmamış, aynı zamanda su ekosistemini özellikle dugongs (bir tür deniz ineği), balık, kaplumbağa, yunus, balina vb türlere de zarar vermektedir.

Çölün kendisi kritik veya tehlike altındadır. Beyaz oriks ve kum ceylanı gibi birçok hayvan tehdit altındadır ve daha önce de belirtildiği gibi türlerin bir kısmı zaten tükenmiştir.

Diğer ekolojik tehditler, habitatın tahrip edilmesi, develer, keçiler gibi otçul hayvanlarla, tarımla ilgili projelerle ve doğal gaz ve petrol üretimi ile aşırı otlatılmasıdır.

Arabistan Çölü Hakkında Eğlenceli Bilgiler

 • Arabistan Çölü, Türkiye’nin 1,5 katından daha fazla bir alana yayılmaktadır.
 • Arabistan Çölü’nde meydana gelen hortumlar genelde Dalaz ya da Toz Şeytan denir.
 • Popüler inanışın aksine, Arap çölünde tek bir kaktüs türü bile yetişmiyor.
 • Rub ‘Al-Khali, dünyadaki en büyük sürekli kum alanıdır.
 • Kum Kedisi ya da Arap Çöl Kedisi evcilleştirilmiş kedilere benzemektedir. Bununla birlikte, özellikleri evcilleştirilmiş kedilere kıyasla oldukça gelişmiş. Evcil kedilerle karşılaştırıldığında Çöl Kedileri daha büyük kulaklara, daha düz ve daha geniş yüzlere sahiptir.
 • Arap Kurt, Arap Çölü’nde bulunan dikkat çekici başka bir hayvandır. Bu ünlü Gri Kurt’un bir alt türüdür.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.