Güneydoğu Avrupa’da Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Arnavutluk’un kuzeyinde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve güneyinde ise Yunanistan yer alır. Başkenti Tiran’dır.

Arnavutluk’ta görülmesi gereken birçok yer vardır. Arnavutluk deniz, kumsal ve tarihi yapılarıyla turistler tarafından oldukça beğenilir. Antik tarihten hoşlananlar için Butrint UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır. Shengjin, Durres ve Vlore deniz kıyısı şehirleri ilgi çeker. Dajti Dağı Tiran’da yer alıp yeşil güzelliğiyle ruhu dinlendiren yerlerden biridir. Petrela Kulesi, Tiran Saat Kulesi, Ethem Bey Camii, Enver Hoxha’s Former Residence, Kaplan Paşa Türbesi Tiran’da bulunur. Temiz bir nefes almak isteyenlerin tercihi Grand Park olacaktır. Himara’da bulunan Palasa Kasabası güzel bir tatil için iyi bir lokasyondur. Ulusal müze önemli yerlerden biridir.

Türk mutfağına oldukça yakın olan Arnavut mutfağı Akdeniz ve Balkan mutfağının birleşiminden oluşur. İtalyan, Yunan, Osmanlı mutfağının izleri görülür. Börek tatlısı, patlıcanlı Arnavut salatası, et yemekleri en önemli yemeklerdir. Kıyı kesimlerde ise deniz ürünleri yaygındır.

Arnavutluk’a ne zaman gidilir?

Arnavutluk’ta bölgelere göre iklim tipi değişir. Arnavutluk’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar dönemidir. Mayıs ve Haziran aylarında kültürel etkinlikler daha fazladır. Arnavutluk yaz aylarında turistler tarafından oldukça ilgi görür.

Arnavutluk’a ulaşım nasıldır?

Arnavutluk’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istenmiyor. Ülkeye havayolu ve karayolu ile ulaşmak mümkündür.

  • Havayolu: Arnavutluk’a gitmek için en çok tercih edilen ulaşım yollardan biridir. Birçok havayolu şirketinin seferleri bulunur. İstanbul’dan Tiran Rinas Havalimanı’na yaklaşık olarak 1.5 saatte ulaşılır. Buradan 15 dakikada şehir merkezine ulaşılır. Şehir içinde taksi ve otobüs kullanarak her yere kolaylıkla ulaşılabilir.
  • Karayolu: İstanbul-Tiran arası 1010 km’dir. Hem özel araçla hem de otobüsle bu ülkeye gitmek mümkündür. Otobüsle yolculuk yaklaşık 20 saat sürer. Ana yollar gayet iyi durumdadır. Özel aracıyla gitmek isteyenler Vlore-Saranda yolunu tercih ederler. Akdeniz sahil yollarıyla dağların arasında bu rota takip edilebilir.
  • Tren yolu: Ülkeye tren yoluyla gitmek sınır giriş çıkışı olmadığı için mümkün değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir