Doğal güzelliklerin en özel örneklerine doğu Karadeniz’de, bilhassa Artvin’de rastlamak mümkün. Yeşilin her tonunu içeren büyük ormanlar, ağaç ve bitki çeşitliliği, akarsular, dereler, çaylar, kıyılar, şelaleler, yaylalar… Artvin adeta cennetten bir köşe gibi akla gelebilecek bütün doğal güzellikleri barındırıyor. Artvin’in köyleri de ayrı güzel. Çifteköprü, Artvin’in Borçka ilçesine bağlı olan en şirin ve güzel köylerinden biri.

Çifteköprü köyü, rivayetlere göre Orta Asya’dan göç eden Türklerin bir kısmının Kafkaslar’ı aşarak buraya gelip yerleşmesiyle kurulmuş. Çifteköprü köyü; vatoz, anaçlar, emirli, yetimali, eriklik, arkafol, mağara isimlerindeki mahallelerden oluşuyor. Köydeki nüfusu oluşturan en eski sülalenin Kadıoğulları olduğu belirtiliyor. Bu sülale halen de köy nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor.

Çifte köprü köyü nüfusunun çok eskilere dayanan bir kültürü var. Eski Türklerden oluşmakla beraber sonraları bölgede egemen olan Pontus kültüründen de köy nüfusu etkilenmiş ve bir takım kültürel alış verişlerde bulunulmuş. Çifteköprü köyünün eski adının Güneşara olduğunu, bugünkü ismini sonradan aldığını da hatırlatmak gerekiyor. Günümüzde köyün kültürel yapısının Orta Asya kültürüne çok yakın olduğu göze çarpıyor.

Köyde ahali yaygın biçimde müzik aleti olarak halen kemençeyi ustalıkla kullanıyor. Kemençenin yanı sıra, müziğe ve ritme uygun olarak horon köy halkı tarafından günlük hayatın neredeyse bir parçası olarak yaşatılıyor. Çifteköprü köyünde bayramların ve özel günlerin ayrı bir önemi, yaşantıda ayrı bir yeri var. Bayramlarda gelenekler büyük bir özenle yaşatılıyor ve sürdürülüyor. Köyün yaşlıları mutlaka ziyaret ediliyor ve yalnız bırakılmıyor. Evlilikler, düğünler yine önceki nesillerin geleneksel pratikleri ile yaşanıyor. Düğünlerde bol eğlence ile kız damat evine geliyor, damat da kız almaya yine düğün ve eğlence ile gidiyor.

Çifteköprü köyü, sakinlerinin önemli bir kısmının üniversite mezunu olması ve eğitim seviyesi ile de biliniyor. Okumayı çok seven Çifteköprü halkı aynı zamanda geleneksel değerlerini özenle koruyor.  Kadınları hala keşan tabir edilen yöresel kıyafeti kullanıyorlar. Keşanın bilinen bir diğer adı ise peştamal. Peştamal, bele çizgili bir bez yardımı ile bağlanıyor ve bu beze  de önlük deniyor. Kıyafetten davranışa müzikten dansa kadar geleneğin yaşayan hali Çifteköprü köyünde.

Çifteköprü konum itibarı ile, deniz ile yaylalar arasında ve dağlardan oluşan bir mevkide yer alıyor. Konumu sayesinde köy deniz ikliminden nasibini bol bol alıyor. Her mevsim köyü yağmurlu bulmak mümkün. Yazları serin kışları ise ılık geçen bu cennet köy, gür bitki örtüsü ile doğal ortamın en güzel halini örnekliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.