Hollanda Krallığı’nı oluşturan dört ülkeden biri olan Aruba Venezuela’nın kuzeyinde, Küçük Antill’in batısında ve Karayip Deniz’inin güneyinde yer alan bir adadır. Kuzeybatı ile güneydoğu ucu arası 32 km, en geniş noktası ise 10 km uzunluğunda olan adanın yüzölçümü 196 km2’dir. Başkenti Oranjestad’dır. Kullanılan resmi dil Felemenkçe ve Papiamento adlı karma dildir.

Adaya ulaşım Başkent Oranjesta’da bulunan Queen Beatrix Uluslararası Havaalanı ile sağlanır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ nın birçok devletinden Aruba’ya direkt uçuşlar vardır. Ayrıca Oranjestad’ da yolcu gemileri için liman bulunmaktadır.

Karayip adalarında genellikle tropikal iklim hakimdir. Arub’da ise iklim daha kurudur ve nadiren yağış alır. Aruba sıcak iklimi ve dinlence olanakları ile dünyanın önde gelen kış sayfiyelerinde biri haline gelmiştir.

Oranjestad, Barcadea, San Nicolas, Noord, Santa Cruz, Savanete, ve Seero Colarado adada bulunan şehirlerdir.

Oranjestad

Oranjestad
Oranjestad

Tarihi şehir merkezinde ve eski Oranjestad’ta karakteristik Hollanda mimarisinin etkilerini görmek mümkündür. Şehrin en eski binası Fort Zoutman, 1976’da Hollanda tarafından yapılmıştır. Şu anda Tarihi Müze olarak kullanılmaktadır. Buradaki Williem III Tower zamanında korsanları gözetlemek için inşa edilmiştir. Dünyanın en önde gelen plajlarından biri olan Eagle Plajı beyaz kumsalı ve turkuaz rengindeki denizi ile turistlerin ilgisini çeker. Wilhelminasstraat adlı rengarenk alışveriş sokağı, çeşitli tesisleri olan Schoonerhafen, birçok duty free mağazası ile Oranjestad turistik bir merkez haline gelmiştir.

Santa Cruz

Santa Cruz
Santa Cruz

Adanın beşte birini kapsayan Arikok Ulusal Parkı bu şehirdedir. Buradaki flamingo sürüleri ilgi çekicidir. Duvar resimleri ile ünlü mağaralar da burada bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları adanın ilk yerleşimcileri olan Arawak yerlilerin kalıntıları bulunan Fountein mağarası, yarasaların barınağı olan Guadirikiri mağarası, Aşk Tüneli olrak bilinene Huliba mağarasıdır. Görülmesi gereken başka bir güzellik de Doğal Havuz (National Pool)dur.

Noord

Noord
Noord

Adanın kuzeyinde yer alan bu şehir otelleri, restoranları, kumsalları ile ilgi çekicidir. Ayrıca tarihi değeri olan Kaliforniya deniz feneri ve Alto Vista Şapel’de burada yer almaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.