Arykanda Antik Kenti Konumu

Antalya il sınırları içerisinde yer alan Finike ilçesi yakınlarındaki antik kenttir. Arkcanda’nın ilk yerleşim yıllarına dair herhangi bir arkeolojik ve yazılı kaynağa rastlanmamıştır. Filolojik açıdan bakıldığında yerli bir isim olması sebebiyle oldukça eski (yaklaşık 4 bin yıllık) bir yerleşim olduğu tahmin edilmektedir. Bazı tarihçiler ‘Anda’ ekinden yola çıkılarak kentin M.Ö. 2000 yılından itibaren var olduğunu söylemektedir.

Arykanda Antik Kenti Tarihi

Arycanda coğrafyası itibariyle Akdeniz havzasında bulunur. Tarih boyunca etrafındaki pek çok kültürün etkisi altında kalmıştır. Yakın bölgede (Toroslar) hüküm süren Hurrilerin çağdaşı Luviler burada devreye girer. Arycanda kelimesi Luvi dilinde ‘’Yüksek kayalığın yanındaki yer ya da yüksek kayalık yeri’’ gibi anlamlara gelmektedir.

Kent ilk zamanlarda Pers egemenliği altındadır. Bu dönemde zengin olmaya başlamış fakat asıl zenginliğini Büyük İskender döneminde yaşamıştır. Yine bu dönemde özgürlüğünü de ilan etmiştir. Volkanik bir arazi üzerinde yer alması, kentin pek çok depremin etkisi altında kaldığını belirtir. Özellikle M.S. 141 depreminde kent büyük zarar görmüştür. Zamanın zenginlerinden olan Opramoas, depremden zarar gören kent için 10.000 dinar yardımda bulunmuştur. Bu yardımla ilgili bir kitabe bulunmaktadır. M.S. 243’te de bir depreme maruz kalan kent, bu ikinci depremden sonra toparlanamamış ve fakirleşmeye başlamıştır.

Günümüzde adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan kenti, 1838 yılında Charles Fellows keşfetmiştir. Arykanda antik kentinde yapılan kazı çalışmalarında en çok emeği geçen Prof. Dr. Cevdet Bayburtluoğlu’dur. Antik kent, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Cevdet Bayburtluoğlu ile neredeyse özdeşleşmiştir.

Arycanda’da en üst teraslardan birinde yer alan, tek yönlü oturma yerine sahip koşu pisti ve belirli bir kısımdan sonra trapez şeklinde bir stadion vardır. Stadionun bir altında yer alan terasta ise ufak fakat oldukça iyi korunmuş bir tiyatro bulunmaktadır. Tiyatronun altındaki terasta ise odeona ulaşan bir merdiven bulunur. Odeonun önünde bulunan portiko, bir U harfi yaparak agorayı çevreler. Arykanda’da resimli ve özel yapılarla kaplanan birkaç katlı nekropol yer alır.

Arykanda
Arykanda

Nekropolde tonoz örtülü mezar odaları bulunur bunların dışında ise lahitler dikkat çekiyor. Birbirlerine teras görevi gören mezar binalarının altında büyük bir hamam yer alır. Şehrin en ilginç kalıntılarından bir başkası ise Aykırıçay kaynağının olduğu yerde kayalığın yüzündeki suyollarıdır.

Arycanda Antik kenti; tiyatrosu, merdivenli sokakları, bazilika, hamamlar, Hellios Tapınağı, teras duvarları ve agorası ile günümüze kadar gelmeyi başarmış nadir kalıntılar arasındadır. Bütün bu kalıntıların uyumu görenleri büyüleyecektir. Görülmesi gereken pek çok detay ve doğayla bütünleşmiş antik kenti gezmediğinize pişman olabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Nisan-Ekim Dönemi: 08.00-19.00

Kasım-Mart Dönemi: 08.00-17.00

Giriş Ücreti: 15 TL

Not: Tatil günü yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.