Bir ucundan diğer bir ucuna onlarca devletin, yüzlerce kavmin yer aldığı dünyanın beşte biri büyüklüğündeki Asya kıtasında bisikletle gezebilmek büyük sabır ve cesaret gerektirir. Dünyanın en yüksek dağları, en uzun sıra dağları, çölleri, buzulları ve engebeli arazileri ile en çetin şartlara sahip bir coğrafyadır. Bunun dışında çeşitli ülkelerde yaşanan siyasi kriz ve savaş tehlikeleri de eklenirse tamamı değilse de belli yerleri gezilebilecek bir kıta halindedir.

Kullanılabilecek rotalar ve nelere dikkat edileceği hakkında kısa bilgiler;

Kuzey Rusya- Moğolistan – Kuzey Kore Rotası

Rusya dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük kara ülkesidir. Bu ülkenin tamamının gezilmesi en az bir kıta kadar zordur. Bu yüzden izlenecek rotalar Rusya’yı üçe bölünerek elde edilebilir. Kuzey Rusya rotasından başlanması için Ukrayna veya Polonya dolaylarından başlanılabilir. Moskova-St. Peterspurg ve diğer iller takip edilerek sonunda Kuzey Kore ile sonlandırılabilir. Çok soğuk ülkelerden geçileceği için yalıtımlı çadır ve kalın montlar tercih edilmelidir. Ayrıca elektronik aletlerle Kuzey Koreye girilmesi yasaktır.

Orta Rusya – Kazakistan – Kırgızistan – Tacikistan – Çin

En çok ülkenin görüp gezilebileceği rotadır. Orta Asya ve dolaylarında rahatlıkla gezilen bu ülkelerde en göze çarpan sorun engebeli araziler ve yolun kaybedilmesi durumunda büyük bir çölde mahsur kalınmasıdır. Duşanbe, Çin Seddi görülmeye değer yerlerdir.

Güney Rusya – Kazakistan – Özbekistan- Pakistan- Bangladeş- Hindistan

Bu rotada da Asyanın en büyük medeniyetleriyle karşılaşılabilir. Ayrıca Hint-Türk ve Acem diyarlarında sıradışı bir gezi yapılabilir. Dünyanın en büyük dağlarının bulunduğu coğrafyalar izlenebilir. Tac Mahal, Aşkabat, Taşkent görülmesi gereken kentler ve yapılardır.

Gezilerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? 

Afganistan ve Pakistan’ın belli noktaları, Burma ve Kuzey Kore’de tek başına gezi için çok tehlikeli olabilir.
Çin ve Hindistanın yasalarına dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir.
Kuzey Asya ve Güney Asya rotalarında tedbirli ve tecrübeli bireylerle rota takip edilmeli aksi taktirde soğuk veya kurak coğrafyalarda ölüm kalım mücadelesi verecek kadar kötü durumlara düşülebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.