Dünyanın en farklı ülkelerine ev sahipliği yapan Asya kıtası, özellikle Çin ve Japonya gibi kalabalık ülkeleri içerisinde barındırır. Çok sayıda adayı bir arada bulunduran bu kıtada deniz, hava ve kara ulaşımı gelişmiştir. Doğası ve farklı kültürel yapısı ile birlikte gezmeyi sevenlerin merak ettiği kıtalardan birisidir.

Asya kıtasında Çin, Tayvan, Japonya, Singapur gibi ülkeler en fazla turisti ağırlayan ülkelerin başında gelir. Metropol şehirleri ve bu şehirlerin doğayla iç içe olması bölgeyi görülmesi gereken yerler arasında kılar. Asya kıtasıda dikkati çeken ülkeler ve şehirler şu şekilde sıralanabilir;

Asya Kıtası Gezi Rehberi

Phi Phi Adası

Phi Phi Adası
Phi Phi Adası

Tayland’ın en ünlü adalarından birisi olan Phi Phi Adası, el değmemiş ormanların bulunduğu ve klasik Tayland mimarisini içeren bir ada olarak bilinir. Turistlerin tekne turları ile bu yere ulaşması doğa severleri daha çok heyecanlandırır. Adada aynı zamanda sörf ve yamaç paraşütü gibi sporlar da yapılır. Farklı Tayland lezzetlerini içerisinde bulunduran restoranları da ilgi çeker.

Zhangye Danxia

Zhangye Danxia
Zhangye Danxia

Çin’de bulunan bu yer, küçük dalgalar tarafından oluşan deniz tabanı yapısındaki toprakların aşınması ile birlikte oluşur. Birbirinden farklı renkleri içerisinde bulunduran Zhangye Danxia, jeolojik açıdan halen incelenir. Bölge, UNESCO tarafından da koruma altına alınmıştır.

Filipinler

Filipinler
Filipinler

Asya kıtasının ada devletlerinden birisi olan Filipinler, birçok tarihi ve doğal yapıya sahiptir. Kumsalları, dünyanın en özel kumlarını içerir ve deniz canlıları bakımından çok zengin olan bir ülke konumundadır. Bacuit Takımadaları, Bicol Bölgesi, Boracay Adası gibi yerler ülkenin en ünlü bölgeleridir. Uçakla veya deniz yoluyla bu ülkeye gidilebilir.

Hong Kong

Hong Kong
Hong Kong

Bu ülke Uzak Doğu ve Asya kültürünün bütün unsurların içerisinde barındırdığı için her sene milyonlarca turisti ağırlar. Hong Kong içerisinde deniz yoluyla gezilebilecek pek çok ada da bulunur.

Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali 
Zenkov Katedrali

Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulunan bu görkemli kilise, çivisiz olarak inşa edilmiştir. Kazakistan’ın en büyük katedrali olması nedeniyle de içerisinde pek çok tarihi eseri bulundurur.

Tac Mahal

Tac Mahal
Tac Mahal

Hindistan’ın en meşhur ve en çok ziyaretçi çeken yapılarından birisi olan Tac Mahal, Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından yapılmıştır. 1632 yılında inşa edilen bu yapı; İran, Hint ve İslam mimarisinin bütün özelliklerini bir arada bulundurur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.