Türkiye‘nin en büyük kenti İstanbul, çoğu zaman kalabalık nüfusu, trafik sorunu ve gürültüsüyle anılsa da bu güzel kentte soluklanacak birbirinden güzel yerler var. İstanbul şehir merkezine çok yakın bir noktada bulunan Atatürk Arboretumu da soluklanmak için en iyi seçimlerden.

İstanbul’da doğayla buluşmak ve yemyeşil bir cennetle tanışmak için gidilebilecek yerlerden olan Atatürk Arboretumu, canlı ağaç müzesi görünümünde.

Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, 296 hektarlık genişliğiyle kentin nefes almasına yardımcı oluyor. Dünyanın farklı yerlerinden gelen 2 binden fazla bitki ve ağaç çeşidinin görülebildiği arboretum, Sarıyer ilçesi sınırlarında.

Halka açık bir açık hava müzesi olan arboretum, İstanbul’un kalabalığından, gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak için sığınak. Her türlü yiyecek, içecek, top, uçurtma, evcil hayvan ya da tripod gibi profesyonel ekipmanla giriş yapılmasının yasak olduğu bu kaçış rotası tam da bu sebepten huzur arayanların adresi.

Atatürk Arboretumu, İstanbul

Adres: Sarıyer Köyü, 34450, İstanbul
Telefon: 0 (212) 226 1929
Ziyaret Saatleri: Yazın 08.30-20.00, kışın 08.30-17.00
Pazartesi günleri kapalı.

Profesyonel fotoğraf çekimleri için ücret talep edilen arboretuma tripodla girişe kesinlikle izin verilmiyor. 6 kişilik giriş ve çekim ücreti için 295 TL ödemeniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili tüm talepler için (0212) 226 2329 veya (0212) 226 2335 numaralı telefondan bilgi alınabiliyor.

Atatürk Arboretumu’na Ulaşım

Sarıyer Bahçeköy’de bulunan Atatürk Arboretumu’na özel araç ve İETT otobüsleri ile ulaşmak mümkün. İETT’nin 42HM Bahçeköy-Hacıosman, 59RK Rumelihisarüstü Boğaziçi Üniversitesi-Arıköy, 153 Bahçeköy-Sarıyer, 42M Bahçeköy-4.Levent Metro, 42 Bahçeköy-4.Levent Metro, 42T Bahçeköy-Taksim hatları alanın önünden geçiyor.

Yüzlerce çeşit bitki ve ağaç türünün bir arada görülebildiği Atatürk Arboretumu, İstanbul çevresinde gezilip, görülebilecek en güzel yerlerden. Şehrin kalabalığı ve gündelik hayatın koşturmasından uzaklaşmak isteyenler için mükemmel bir fırsat sunan arboretum, keyifli zaman geçirmek için kolay ulaşılabilecek mesafede.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.