Augsburg, Almanya’nın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Almanya’nın refah seviyesi en yüksek eyaleti olan Bavyera’da yer alır. Münih ve Nürnberg şehirlerinden sonra Bavyera eyaletinin en kalabalık şehri olma özelliğine sahiptir. Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’ne oldukça yakın konumlanmış durumdadır. Bu nedenle çok sayıda Alman şehrine uzaktır.

Augsburg Tarihi

Augsburg, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bu nedenle Trier şehrinden sonra Almanya’nın tarihi en eskiye dayanan şehri olarak bilinir. Tarihi köklerinin milat öncesine dayandığı tahmin edilir. Adını Roma İmparatorluğu’nun en tanınmış imparatorlarından birisi olan Augustus’tan aldığı bilinir. Augustus’un şimdiki Augsburg civarında askeri üs kurması isim almasında oldukça önemlidir. Augsburg, köklü tarihinin yanı sıra kültürel anlamda da oldukça zengin bir şehirdir. Çok sayıda müzeye ve sanat galerisine ev sahipliği yapar.

Bunlarla birlikte yıl içerisinde çok sayıda farklı sanatsal etkinlikler de düzenlenir. Dünya tarihinde oldukça önemli isimler olan Mozart ve Bertolt Brecht bu şehirde dünyaya gelmiştir. Augsburg’ta, bu önemli isimlerin evleri halen muhafaza edilir. Köklü tarihi ve gelişmiş sanatsal ve kültürel yönü ile kültür turizmi tercihinin en doğru noktalarından birisidir.

Augsburg, yaklaşık üç yüz bin insanın yaşadığı orta büyüklükte bir Alman şehridir. Nüfusun yaklaşık %17’sini yabancılar oluşturur. Bu nedenle de kozmopolit bir yapıya sahiptir. Çok kültürlülüğün getirdiği farklılıklar her sektörde kendini belli eder. Farklı kültürlerin yemekleri ve kıyafetleri ile tanışmak ve yerel müziklerini dinlemek için şehirde oldukça fazla imkân vardır.

Augsburg, 8 Ağustos’ta Augsburg Barış Günü kutlamalarına sahne olur. Kendine ait resmi bir bayrama sahip olan tek Alman şehri olma özelliğine sahip olmakla birlikte yapılan kutlamalarda şehirde yaşayan tüm kültürleri bir arada görmek mümkündür. Augsburg, ulaşım açısından her Alman şehri kadar bir düzene sahiptir. Nüfusu yoğun olmadığı için trafik oldukça azdır. Şehir içi ulaşım çok sayıda metro, tramvay ve otobüs ile sağlanır. Şehir içi ulaşım araçlarının oldukça yaygın ve düzgün bir sefer sistemi mevcuttur. Bununla birlikte şehirler arası ulaşım da oldukça kolaydır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir