Kapsadığı gelişmiş ve ilgi çekici ülkeler ile her sene milyonlarca insanı kendine çeken Avrupa kıtası, ülkemizden de çok sayıda insanı misafir eder. Özellikle belli mevsimlerde ya da belli aylarda ziyaretlerin daha yoğun ve sık olduğu görülür. Peki Avrupa kıtasına hangi mevsimde gidilir?

Kuzey Ülkeleri için Yaz Mevsimi: Avrupa, bilindiği gibi çok sayıda ülkeyi kapsar. Bu nedenle de uygun mevsimi yakalamak için seyahat edilecek ülkelerin konumu son derece önemlidir. Eğer İsveç, Norveç ya da Danimarka gibi soğuk ülkelere gidilecekse, yaz mevsimi tercih edilmelidir. Polonya ve Litvanya gibi ülkeler de bu gruba dahildir. Çünkü söz konusu ülkelerde kış mevsimi çok sert ve soğuk geçeceği için tatil zamanı pek keyifli geçmeyebilir. Öyle ki örneğin Letonya’nın başkenti Riga’da kışın -30 derecelere kadar sıcaklık düşüşü görülür. Yaz mevsiminde bu değerler +20’lere kadar çıkabilir.

Orta Avrupa ve Güney Avrupa Ülkeleri İçin Bahar Ayları: Avrupa ülkelerine seyahat öncesinde uygun mevsimi bulmak için seyahat amacı önem taşır. Eğer yaz tatilini geçirmek için bir seyahat planlanıyorsa, yaz ya da ilk bahar aylarında bir plan yapılabilir. Özellikle İspanya, Fransa’nın güneyi, İtalya’nın güneyi ya da Yunanistan gibi Avrupa Ülkeleri için yaz mevisminde tavsiye edilir. Orta Avrupa ülkeleri için genel olarak ilk bahar mevsimi tercih edilir. Çünkü hem havanın ılıman olması, hem de bu kültürlerdeki farklı festivaller ve eğlenceler genel itibariyle bu aylara rastlar.

Kuzeybatı Avrupa ülkeleri arasında yer alan Belçika ve Hollanda gibi ilgi çekici ülkelere de daha ılıman vakitlerde gidilebilir. Özellikle turist cenneti Amsterdam gibi bir şehir, kesinlikle havanın daha sıcak ve açık olduğu bir zaman diliminde gezilmelidir.

Avrupa Kıtası’na giderken belirlenecek olan mevsim ya da zamanlar, eğer iş seyahati gibi esnek olmayan bir seyahat türü söz konusu değilse daha çok ilkbahar ve yaz mevsimleri arasından seçilmelidir. Konum olarak ülkemizin kuzeybatısında kalan Avrupa kıtası, bundan dolayı mevsimsel olarak daha soğuk ve daha sert iklimlere sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.