Ülkenin başkenti olan Viyana ülkede en fazla nüfusa sahip şehirdir. Ülkemizden Viyana’ya birçok hava yolu firmasının direkt uçuşları bulunur. İstanbul-Viyana arası uçuş yaklaşık iki buçuk saat sürer. Viyana hava alanından şehir içine geçiş süresi ise 20 dakikadır. Şehir içine tren ya da otobüsle geçiş yapılabilir.

Avusturya’ya gitmek için Schengen vizesine ihtiyaç vardır. Yeşil pasaporta sahip olanların vize almasına gerek yoktur. Vize almak için şahsi başvuru gerekli değildir. Vize işlemleri Avusturya Konsolosluğu’ndan yapılabileceği gibi acentalar aracılığı ile de yapılabilir.  Bir kurumda çalışanlar için vize başvurusunda iş ve kazanç belgesi, maaş bordrosu, imza sirküleri ve SSK giriş bildirgeleri istenir. Kendi iş yerinde çalışanlar için ise vize başvurusu esnasında vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet gazetesi, sicil gazetesi, dilekçe, banka hesap cüzdanları ve tapu fotokopisi ve otel ile uçak rezervasyon bilgileri istenir. Öğrenciler için ise öğrenci belgesine ihtiyaç duyulur. Vize işlemlerinin sonuçlanması ortalama 4 iş günü sürer.

Avusturya
Avusturya

Ülkemizden Avusturya’ya gitmek için en rahat ve hızlı seyahat hava yolu seyahatidir. Ancak kara yolu kullanarak da Avusturya’ya gidilebilir. İki ülke arası mesafe 6500 km’dir. Ülkeye varış süresi yaklaşık 4 günü bulur. Kişisel araç ile gidilecekse seyahat öncesinde araç için gerekli belgelerin alınması gerekir. Kış ayları Orta Avrupa bölgesinde genellikle çetin ve karlı geçtiğinden kara yolu seyahatlerinin bahar aylarında yapılması tavsiye edilir.

Avusturya seyahatinden önce herhangi bir aşı yaptırmaya gerek yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.