Bizanslıların Hristiyanlaşmasını sağladığı söylenen Azize irini’ nin de adından ortaya çıkan Aya irini kilisesi tarihi açıdan zengin ve farklı kültür ve dinlerden kalan miraslar arasında yer almaktadır. İmparator I. Constantin döneminde Hristiyanlığı yaymak için gelen Penelope’ nin burada tüm zulümlere karşı direnerek bu inancı yaymaya çalıştığına inanılır. İmparator’ da bu durumda oldukça etkilenerek Penelope’ nin yaymaya çalıştığı Hristiyanlığı kabul eder ve bunun üzerine de Bizans’ ın ilk kilisesi olarak Aya İrini adından ki kiliseyi yaptırmıştır.

Eski bir tarihe dayanan bu yapıt ilk olarak 4. yüzyıl da inşa edildiği söylenmektedir. Topkapı Sarayı’ n da Suri Sultani alanında bulunan ve Eski Yunan tanrılarının kalıntıları ile birlikte yapılan bu kilise önemli bir mimari eser olarak gösterilebilmektedir. Tarih boyunca savaşlardan, isyanlardan, depremden yıpranan ve mimarisini kaybetme aşamasına gelen bu yapıt gerek Bizans gerekse de Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçerek tarihi dokusunu her anlamda korumaya çalışılmıştır. Saray içerisinde olması ile birlikte kilise veya cami olarak görev yapmayan bu mimari en önemli gezilebilecek görülebilecek yerler arasında yer almaktadır.

Osmanlının bu topraklarda hüküm sürdüğü dönemlerde bu kilise amaçlı yapılan inşa Harbiye Nezareti esareti nedeni ile birlikte silah deposu olarak görev yapmaktadır. Cumhuriyet ile birlikte de tekrar düzenleme altına giren bu yapıt askeri müze olarak birçok tarihi eserlerin gösterildiği yer olarak görev yapmaktadır. Ayasofya müzesi müdürlüğü tarafından yürütülen bu tarihi yer şimdilik ziyarete kapalıdır. Ancak Ayasofya müzesi müdürlüğü tarafından alabileceğiniz izinler ile birlikte gezi imkanınız bulunmaktadır. Çeşitli etkinliklere yıl boyunca belli dönemlerde sahiplik eden bu mekan muhteşem yapıtı ve görüntüsü ile birlikte ilgi çekebilen yerler arasındadır.

Bizanslı Hristiyanların ilk ibadetlerini yaptığı yer olma özelliğini de gösteren bu tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olan kilise mimarisi ile birlikte devrin özellikleri yansıtabilmektedir. Günümüze kadar dayanan bir mekan olan Aya irini tarihi ve mimari özellikleri ile birlikte Türkiye’ nin bünyesinde ki en önemli mekanları arasında yer almaktadır.

Aya İrini Kilisesi nerede, nasıl gidilir, ulaşım, yol haritası

Ayasofya Müzesi Müdürlüğü tarafından alabielceğiniz izinler ile birlikte buraya ulaşımınız oldukça kolaydır. İstanbul Eminönü bölgesinden bu kiliseye tramvayları kullanarak gelebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1600 yıllık bir tarihi olan ve her açıdan ilklerle dolu bu tarihi mirası ziyaretiniz için detaylı incelemeyi aşağıda ki haritadan yapabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir