Tarihi eserleri ile birlikte birçok yer bulunduran İstanbul’ un bir başka tarihi eseri olan özellikle de yurt dışından gelen turistlerin ilk olarak görmek istedikleri yer olan Sultanahmet Meydanı’ nda ki Ayasofya müzesi müthiş bir yapıttır. İlk olarak İstanbul’ da hüküm süren Bizans’ ın Kilise amaçlı olarak yaptırmış olduğu bu yapı Bizans İmparatorluğunca yapılmış olan en büyük tarihi kilise olarak bilinmektedir.

Ayasofya 2020 yılında müze statüsünün iptal edilmesiyle tekrar cami statüsü kazanmıştır.

Ayasofya kilise olarak imparatoru I.Justinyen tarafından M.S 532 yılından yaptırılmıştır. Bu dönemden itibaren kilise olarak kullanılan şimdi ki adı ile Ayasofya 1453’ ten itibaren Fatih Sultan Ahmet’ in İstanbul’ u fethedilmesi ile birlikte Müslümanlar için bir camii olarak kullanılmaktadır. Tarihimiz için önemli bir yapıt olan Ayasofya Camii turistlik olarak gezilebilecek yerlerin arasında kendini bulundurabilmektedir.

Dünyanın tanıdığı Ayasofya mimari olarak planlaması ile birlikte birçok dünya eserinden farkını ortaya koyabilmektedir. Ülkemizin en büyük ve değerli eserlerinden olan Ayasofya her anlamda geziler ve turlar için büyük bir yer olarak görülmektedir. Muhteşem mozaikler ile kaplı olan Ayasofya gezilebilerek tadılabilecek bir yer olarak bilinmeli. Dünyanın dört bir yanından her dönemde ziyaretçi çekebilen Ayasofya’ ya sizler de rahatlıkla gidebilirsiniz. Tarihi yarımada’ nın en önemli yeri olan Ayasofya’ ya aşağıda ki adreslerden ulaşabilirsiniz.

Ayasofya’ ya nasıl ulaşırım, nerede, yol haritası

Ayasofya’ ya farklı ulaşım araçları ile birlikte İstanbul’ dan farklı semtlerden ulaşabilirsiniz.

Tramvay ile ulaşım: Bağcılar-Kabataş tramvay hattı ve Gülhane ve Sultanahmet durakları ile birlikte Ayasofya’ ya rahatlıkla gidebilirsiniz.

Tren ile ulaşım: Halkalı Sirkeci Banliyö tren güzergâhından ilerleyip buradan sonra da Tramvay hatlarını kullanarak Ayasofya’ ya gidebilirsiniz.

Vapur ile ulaşım: Anadolu yakasından ulaşım da Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım da: İstanbul’ da bulunana her konumdan Belediye Toplu Taşıtlarını kullanarak Ayasofya’ ya ulaşımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayasofya yol haritası, uydu haritası


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir