İçindekiler

Ege Bölgesi’nde yer alan efelerin diyarı olarak bilinen Aydın, köklü tarihi, doğal güzellikleri yanında Kuşadası ve Didim gibi turistik İlçeleriyle de ülke turizmine can vermektedir. Tarihimizin ayak izlerini sürerek, eşsiz coğrafyasındaki tabiat güzellikleriyle huzur bulup aynı zamanda da keyifli dakikalar geçireceğiniz bir tatil planı yapıyorsanız, Aydın sizin için doğru adrestir. Aydın turumuza, muhteşem manzarasıyla herkesi kendine haran bırakan Güvercinada Kalesi ile başlayalım.

Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi
Güvercinada Kalesi

Aydın’ın Kuşadası İlçesinde bulunan ada, Barboros Hayrettin Paşa tarafından yapılmıştır. Surlarını ise İlyas Ağa inşa ettirmiştir. Kale’nin yapılma amacı Mora isyanı sırasında denizden gelmesi olası saldırıları engellemektir. Harika manzarası ile insanı büyüleyen Güvercinada Kalesi, tarih ve doğal güzelliğin bir buluşmasıdır. Aydın’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Bafa Gölü

Bafa Gölü

Aracılığıyla şehir genelindeki tatil bölgelerine ek olarak, farklı bir doğal alanı gezme fırsatına sahipsiniz. Hem doğallığının korunmuş olması hem de tamamen temiz ve huzur verici bir yapısının bulunması nedeniyle Bafa Gölü çok sayıda turist çekiyor.

Sultanhisar

Sultanhisar

Aydın şehir merkezinin 35 km doğusunda bir tepe üzerindeki Anti Nyssa kentidir. Helenirstik dönemden kalma bu kentte; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait izlere rastlanır.

Priene

Priene
Priene

Lidya, Pers ve Roma medeniyetlerine sahne olmuştur. Helenistik Çağın bir sahil kentidir. 13. ASırda terkedilmiştir. Smke2nn Güllübahçe köyü yakınında Balat ovasında yer alır. Eski bir liman şehir olan bu Antik şehir kıyıdan 5 km içeride bulunur. Büyük Menderes’in taşdığı alüvyonlarla kıyı ile ilişkisi kesilmiştir. Antik kalıntılar; Athena tapınağı, İzis ve Zeus tapınakları, Agorası 5000 kişilik tiyatrosu, Gimnazyumu, kale ve surları, pskoposluk kilisesi başlıca eserleridir.

Kuşadası Milli Park

Kuşadası Milli Park
Kuşadası Milli Park

Tabiatın insanoğluna eşsiz bir armağanı olan park, yeşilin her tonunu barındırdığı gibi yeşil ve mavi kucaklaşmasının yaşandığı en güzel yerlerden biridir. Kuşadası Milli Park’ı Kuşadası’na 28 km uzaklıktadır. 1966 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Sahil boyunca uzanan park, muhteşem deniz manzarasıyla denize girme imkânı sunarken, aynı zamanda da ailenizle piknik yaparak keyifli dakikalar geçirme olanağı vermektedir.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Didim’de bulunan Altınkum Plajı, mavi bayrak ödüllü bir plajdır. 500 metre uzunluğundaki plaj, 15 metre genişliğindedir. Bir halk plajıdır. Deniz, kum ve güneş içeren bir tatil anlayışı size göreyse, mutlaka gitmenizi öneririz. Aynı zaman da plaja ulaşım çok kolaydır. Havaalanına 80 km, şehir merkezine ise 2 km uzaklıkta olan plaja toplu taşıma araçlarıyla da kolay ulaşım sağlanabilmektedir.

Cihanoğlu Cami

Cihanoğlu Cami

Gezi rotanıza yakın bir bölgede yer alıyor olması halinde mutlaka mimarisini incelemeniz gereken yapılardan bir tanesidir. Aydın genelinde hem yoğun ilgi görüyor hem de bugüne kadar binlerce kişinin ibadetini gerçekleştirdiği yapılar arasındaki yerini koruyor.

Ramazan Paşa Cami

Ramazan Paşa Cami

Aydın’a gidildiğinde özellikle mimariye ilgi gösteren kişiler tarafından ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor. Muhitin yapısı, lokantaların ve parkların yoğunlukta olduğu bölgede vakit geçirmenizi sağlayacak pek çok aktivite bulunuyor.

Milet Tiyatrosu

Milet Tiyatrosu

Tarihten günümüze kalan en önemli eserlerden olan Milet Tiyatrosu, Helen, Roma dönemine ait başyapıtlardan bir tanesidir.  Akustik özellik taşıyan tiyatroda, en ön sıraların devlet adamları ve rahipler için ayrıldığı biliniyor. Bu büyülü tiyatroyu görmek isterseniz, Aydın’ın Didim İlçesi’nde Akkoy’un 5 km kuzeyine Balat Köyü yakınlarına gitmeniz gerekmektedir.

Tarihi Rum Hamamı

Tarihi Rum Hamamı
Tarihi Rum Hamamı

Aydın’da gittiğiniz taktirde, gezilecek yer arıyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir mekandır. Aydın’da yaşayanlar tarafından bilinen bu mekan, turistlere özellikle öneriliyor ve gezmeleri için bu bölgeye yönelik toplu taşıma hatlarından yararlanılması sağlanıyor. Gün içerisinde her zaman için dışarıdan görebileceğiniz bu yapı, belirli saatlerde içine girilebilecek şekilde hizmet verilmeye devam edilen bir hizmet sürecine sahiptir.

Nasuh Paşa Külliyesi

Nasuh Paşa Külliyesi
Nasuh Paşa Külliyesi

Bünyesinde geniş bir alanda binlerce kişiye keyifli vakit geçirme fırsatı sunuluyor. Her zaman için ziyarete açık olan mekanın hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi gösterilmeye devam edilen bir yapısı bulunuyor.

Tralleis Antik Kenti Kazı Alanı

Tralleis Antik Kenti Kazı Alanı
Tralleis Antik Kenti Kazı Alanı

An itibariyle bünyesinde çalışmaların devam ettiği, herkes tarafından özellikle antik kazı alanlarını incelemek isteyenlerin yöneldiği bir bölgedir. Yıl boyunca binlerce kişi, buradaki çalışmaları ve bölgeyi incelemek amacıyla Tralleis Antik Kenti seyahatlerini yapıyorlar.

Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti

Yüzlerce yıldır varlığını korumayı başardığımız ve günümüzde halen kalıntıların yer almasıyla ilgi gören antik kentlerden bir tanesidir. Her zaman için toplu taşımalarla veya şahsi araçlarınızla Afrodisias Antik Kenti için yolculuğu yapabilirsiniz.

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi
Yörük Ali Efe Müzesi

Misafirlerine bölgedeki Yörükler hakkında detaylı bir şekilde ortaya çıkış süreçleri ve genel özellikleriyle ilgili bilgi edinme fırsatı sağlıyor. Yıl boyunca açık olan müzeye her zaman ulaşabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir