Yaklaşık otuz adadan oluşan Bahreyn, Basra körfezinde bulunan bir Orta Doğu ülkesidir. Suudi Arabistan ve Katar ile komşu olan ülkenin başkenti Manama kentidir. Sitra, Manama’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehridir. Yerleşim yerleri ülkenin kuzey bölümünde yoğunlaşmıştır. Ülkenin nüfusu yaklaşık 1.332.000 kişiden oluşur.

Türkiye’den, İran’dan ve güneyden ülkeye gelen göçmenler sayesinde etnik çeşitliliğin fazla olduğu ülke nüfusunun büyük kısmını Araplar ve Hintliler meydana getirir. Halkın büyük çoğunluğu Şii ve Sünni Müslümanlardır. Ortak dilin İngilizce olduğu ülkede neredeyse herkes İngilizce’ye hakimdir. Ülkede konuşulan diğer diller ise Arapça, Urdu dili ve Farsçadır. Günümüzde mutlak monarşi ile yönetilen ülke, tarih boyunca eski medeniyetlerin, son yüzyıllarda ise Portekizlilerin, Osmanlıların ve birleşik krallığın egemenliğinde kalmış ve 1971 yılında bağımsız bir devlet olmuştur.

Bahreyn adası, Muharrak ve Sitra Adaları Bahreyn’in en büyük adalarıdır. Tarım alanları ülke topraklarının büyük bölümünün çöllerle kaplı olması nedeniyle çok azdır. Jebel Dukan dağı ülkenin en önemli yükseltisidir. Kış aylarının pek de soğuk geçmediği ülkede yıl boyunca nemli bir hava görülür. Ancak ülkenin güneyindeki çöl bölgesinden esen rüzgarlar kuru ve sıcak hava getirir.

Bahreyn inci ve petrol üretimi ile ünlü bir ülkedir. Doğal gaz üretimi de ülke ekonomisinde büyük önem taşır. Kısıtlı tarım alanlarında hurma, sebze ve hububat üretimi de yapılır. Para birimi Bahreyn Dinarı olan ülke ekonomisi körfez savaşının çıktığı yıllarda savunma harcamaları nedeni ile dış ülkelere borçlanarak kötüleşmiştir. Ancak Bahreyn 2006 yılında ekonomisi en hızlı gelişen ülkelerden birisi seçilmiştir.

Petrol arıtma tesisleri Bahreyndeki en önemli sanayi kuruluşlarıdır. Bahreyn ulusal müzesi, inci çıkarma müzesi, petrol müzesi, Raffan kasabasında bulunan Raffan kalesi turistlerin ilgisini çeken yerlerdir. Ayrıca arkeolojik yapıları nedeni ile önemli mekanlardan biri olan Bahreyn Hisari ve sanatın, eğlencenin, kültürün kalbi olan Adliyah bölgesi de ülke ziyareti sırasında mutlaka gezilmesi ve görülmesi yerler arasındadır. Ekonomik yönden zengin olan ülkede güçlü bir turizm sektörü görmek mümkündür. Ancak Bahreyn turistler açısından pek de ucuz sayılmayan bir ülke olarak değerlendirilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bahreyn’e gitmesi için önceden vize almalarına gerek yoktur. Cüzi bir para karşılığında ülke girişlerinde vize alınabilir. Ortalama üç saat kırk dakika süren bir uçuşun ardından Istanbul’dan Bahreyn’in tek havaalanının bulunduğu başkent Manama’ya aktarmasız ulaşabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.