Derin bir tarihi geçmişe, zengin doğal ve kültürel varlıklara sahip olan Anadolu şehirlerimizden biri de Sinop şehrimiz. Sinop’ta onarılan yapıların, kültür hayatımıza kazandırılan eserlerin yanı sıra kent tarihini daha fazla gün ışığına çıkaracak çalışmalar da yapılıyor.

Sinop kent tarihini gözler önüne sermeye dönük bu çalışmalardan biri de Balatlar Kilisesi kazısı. Sinop Balatlar Kilisesi arkeolojik kazıları, uzmanlar eşliğinde ve çok kalabalık arkeologları barındıran ekipler tarafından yapıldı. Kazı ve keşif çalışmaları Avrupa Birliği destekli Alan Yönetimi Projesi kapsamında sürdürüldü. Çalışmalara önce alan temizliği yapılarak başlandı. Uzun yıllar süren kazı ve keşif çalışmalarından sonra Balatlar Kilisesi 2000 senesinde halkın ziyaretine açıldı.

Kilise Roma döneminde hamam olarak kullanılmış, Bizans döneminde ise kiliseye dönüştürülmüş. Kilise, Osmanlı döneminde ise Rum Manastırı olarak da kullanılmış. Dolayısıyla toplam 2000 sene boyunca insanlar tarafından bilfiil bu yapı kullanılmış. Bu kadar uzun tarihi geçmişe sahip olan yapı, özellikleri muhafaza edilerek konukların ziyaretine açılmış.

Balatlar Kilisesinin dış kısmında önemli din adamlarına ait mezarlar da bulunuyor. Balatlar Kilisesi Sinop’taki tarih turizmini artıran unsurlardan biri. Geniş bir alan üzerinde yer alıyor. Tarihçiler tarafından ilk zamanlarında hamam özelliğinin yanı sıra, çarşıyı da içeren bir kompleks olduğu sanılıyor. Yapı kent tarihini ve kültürünün aydınlatılması açısından büyük önem taşıyor ve bilgi kaynağı teşkil ediyor.

Balatlar Kilisesinin keşif ve kazı çalışmaları sırasında ulaşılan çeşitli buluntu eserler de gezmeye gelen konuklara sergileniyor. Araştırmacılar Kilisenin kazı çalışmaları sırasında bine yakın da iskelete ulaşıldığı belirtiliyor. Ayrıca kazılarda yirminci yüzyıla ait çeşitli buluntular da elde edilmiş. Sinop turizmi için çok değerli olan yapı ülkemizin tarihi zenginliğini ifade etmek bakımından da önemli bir değer. Balatlar Kilisesi, Sinop şehrimizin ne kadar derin bir kültürel ve tarihi birikime sahip olduğunu, burada kültürlerin, medeniyetlerin ve dinlerin katman katman eserlerini bıraktıklarını ve hepsini bir arada görüp incelemenin mümkün olduğunu gözler önüne seriyor.

Sinop Balatlar Kilisesi Sinop’un tarihini ortaya çıkardığı gibi, şehrin ziyaretçi sayısını da artırıyor. Eserin öneminin farkında olan yerli ve yabancı turistler şehre ve Balatlar Kilisesine ilgi gösteriyorlar. Gezmek isteyenler için belirtmek gerekirse, Balatlar Kilsiesi Sinop’un Ada Mahallesinde, Yusufoğlu Aralığında bulunuyor. Bizans döneminde kiliseye çevrildiğinde dikdörtgen bazilika tarzında yapılan Kilisenin bugüne kalmış ve kazı çalışmalarıyla ortay çıkarılmış kısımları ziyaret ediliyor. Yapıda kesme taş ve tuğla kullanıldığı anlaşılıyor. Balatlar Kilisesi kalıntılarını mutlaka görmek gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir