İçindekiler

Elf diyarında gezinti ya da Yıldızlar Denizi’nde ışık saçan dalgalarda yürüyüş… ‘Ölmeden önce görülmesi gereken yerler’ klişesini hak eden tatil yerleri bu yazımızda. Balayı tatilinde gidilecek yerler denildiği zaman sınırlar ve uzaklık ortadan kalkıyor. İşte sizin için derlediğimiz için en güzel balayı tatil yerleri.

Hobbiton – Yeni Zelanda

Hobbiton - Yeni Zelanda
Hobbiton – Yeni Zelanda

Hobbit evlerini görmek, büyücü Gandalf’ın yürüdüğü yollardan yürümek ve Elf diyarını ziyaret etmek isteyenler için eşsiz deneyimler vadeden bu köy Yüzüklerin Efendisi filminin çekildiği mekân. Her yıl dünyanın birçok yerinden milyonlarca turist turlarla bölgeye gelip Hobbit dünyasını keşfe çıkıyor.

Çikolata Tepeleri – Filipinler

Çikolata Tepeleri – Filipinler

İsmi ağızları sulandırsa da sanıldığının aksine bu tepelerde çikolata bulunmuyor. Kuraklık döneminde çikolataya benzer bir renk aldığı için bu isim verilmiş. Ancak görüntüsü yine de etkileyici.

Kapadokya – Nevşehir – Türkiye

Pers dilinde adı ‘güzel atlar ülkesi’ olan, atları kadar kendisi de güzel Kapadokya yüzlerce yıl önce kendiliğinden oluşmuş bir coğrafyaya sahip olduğu için Türkiye’nin en fantastik destinasyonlarından. Masallar diyarına hoşgeldiniz!

Zhangye Danxia Arazisi – Gansu – Çin

Zhangye Danxia Arazisi – Gansu – Çin

Kum ve kum taşlarının karışımından oluşan, tuvaldeki bir tabloyu andıran arazi yatay şekilde devam ediyor. Oluşumda kırmızı rengin altında sarı, onun altında da mavi ya da yeşil kum taşı yer alıyor.

Aşk Tüneli – Ukrayna

ukrayna - aşk tüneli
ukrayna – aşk tüneli

Klevan şehrinden 7 kilometre uzaklıkta bulunan, yemyeşil girişiyle büyüleyici bir etki uyandıran bu tünel günde 3 kez orman işçilerine hizmet ediyor.

Yıldızlar Denizi – Vaadhoo Adası – Maldivler

Yıldızlar Denizi – Vaadhoo Adası – Maldivler

Rüya gibi bir denilince tatil ilk akla gelen rotalardan Maldivler’in Vaadhoo Adası’ndaki bu denizde dalgalar ışık saçıyor. Nedeni ise gelgit olayı sırasında kıyıya vuran dalgalarda bulunan planktonlar.

Nemrut Dağı – Adıyaman – Türkiye

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Helenistik dönemin en görkemli yapılarından birine ev sahipliği yapan Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, tanrıların atalarına minnettarlığını göstermek için yapılmış. Anıtsal heykeller benzersiz manzarasıyla görenleri hayran bırakıyor.

Arashiyama’nın Bambu Bahçesi – Kyoto – Japonya

Arashiyama'nın Bambu Bahçesi - Kyoto - Japonya
Arashiyama’nın Bambu Bahçesi – Kyoto – Japonya

300 metre uzunluğundaki gizemli bu bahçe uzun bir parkurdan oluşuyor. Bir animedeymişsiniz hissi uyandıran bu bahçenin içinde tapınaklar da yer alıyor.

Atlantik Okyanusu Yolu – Norveç

Atlantik Okyanusu Yolu - Norveç
Atlantik Okyanusu Yolu – Norveç

8 köprü ile küçük adacıklar üzerinden geçen, Norveç’te bulunan bu yol iki yakayı birbirine bağlıyor. Okyanus ortasından geçiyormuş hissi yaratan, keskin dönüşleriyle oldukça tehlikeli bu yol nefes kesici.

Pamukkale – Denizli – Türkiye

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Binlerce yılda meydana gelmiş, büyülü travertenleriyle ünlü Pamukkale Türkiye’nin en fantastik rotalarından. Yanı başındaki Hiearapolis antik kenti ve mavi-beyaz doğasıyla görülmeye değer noktalardan.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir