İçindekiler

Kuzeybatı Anadolu Bölgesi’nde bulunan Balıkesir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Ege Bölgesi’nde ve Marmara Bölgesi’nde toprakları bulunur. Bu yüzden hem Ege hem de Marmara Denizi’nde kıyısı vardır. Batısında Çanakkale, doğusunda Bursa ve Kütahya, güneyinde ise Manisa ve İzmir ile komşudur. Erdek, Bandırma, Marmara, Manyas, Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Susurluk, Sındırgı, ve Gömeç’in de aralarında bulunduğu 20 tane ilçeye sahiptir.

Balıkesir dolu dolu bir tarihe sahiptir. Sırasıyla Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuk Devleti, Karesi Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetimi altına girmiş Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir rol oynamıştır. Bu zengin tarihin etkileri ve kalıntıları ise hala Balıkesir ve ilçelerinde görülmektedir.

Kuva-yi Milliye Müzesi

Kuva-yi Milliye Müzesi

15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgalinden sonra Balıkesirlilerin silahlanma kararı aldığı Balıkesir merkezde yer alan bu bina daha sonra müzeye çevrilmiştir. Bu bina Kuva-yi Milliye güçlerinin Kurtuluş Savaşı’ndaki en ateşli zamanlarını görmüştür. Müze Anafartalar Caddesi’nde bulunur ve yaklaşık 5000 envanteri vardır. Bu envanterin arasında silahlanma kararı alan 41 kişinin yazılı kararları, kongrenin kararları, Kuva-yi Milliyecilerin özel eşyaları ve Atatürk’ün şehre geldiğinde çekilmiş fotoğraflar bulunmaktadır.

Kaz Dağları/İda dağı

Kaz Dağları

Balıkesir ve Çanakkale arasında kalan ve Edremit Körfezi boyunca uzanan Kaz Dağları’na Edremit üzerinden ulaşabilirsiniz. Homeros’un Dünya Edebiyatı’nın en eski ve en önemli eserlerinden biri olan İlyada destanında bu dağ önemli bir yere sahiptir. Zeus bu dağda doğmuş, Afrodit, Hera ve Athena arasındaki meşhur güzellik yarışması burada yapılmış ve tanrılar Truva Savaşı’nı bu dağdan izlemiştir. Kaz Dağları bol oksijeni, pınarları, şelaleleri ve yemyeşil bitki örtüsüyle ziyaretçilerine tertemiz ve sakin bir ortam sunar. Sütüven Şelalesi ve Hasan Boğuldu Gölet’ini ziyaret etmeniz ve yerel efsaneleri dinlemeniz önerilir.

Kuşcenneti Milli Parkı

Kuşcenneti Milli Parkı

Bandırma’daki Manyas Kuşgölü’nün kuzeydoğusunda yer alan bu milli park Türkiye’nin doğal güzelliklerinden birisidir. Anadolu’dan Avrupa’ya geçen kuş göç yolu üzerinde yer alır ve küçük karabatak, tepeli pelikan, küçük akbalıkçıl, gece balıkçılı, mahmuzlu kız kuşu gibi kuşlar için önemli bir üreme alanı oluşturur. Kuledeki dürbünle binlerce kuşun oluşturduğu mükemmel manzaraları yakalayabilirsiniz.

Ayvalık

Ayvalık

Balıkesir’in en güzel ilçelerinden biri olan Ayvalık’ta denizi, yeşili ve tarihi bir arada bulabilirsiniz. Şehir merkezinin arka sokaklarında ve Cunda Adası’nda Neoklasik tarzdaki taş ve tahtadan yapılmış eski Ayvalık evlerini görebilir ve inceleyebilirsiniz. Şehrin güney kısmında yer alan Şeytan Sofrası ve manzarası ise kesinlikle görülmesi gerekenler arasında. Efsaneye göre Şeytan’ın ayak izi bulunan bu tepeden bölgede bulunan birçok koy ve adayı kuşbakışı seyredebilirsiniz. Ayrıca sahilde bulunan yerel restoranlarda çeşitli balık yemeklerini, yabani otları ve zeytinyağında marina edilmiş birçok lezzeti tadabilirsiniz. Eğer denize girmek istiyorsanız şehir merkezine yakın bir mesafede olan Sarımsaklı Plajı’na gidebilirsiniz.

Gönen

Gönen

Marmara Denizi’nin kuzeyinde bulunan Gönen ilçesi kaplıcalarıyla ünlüdür. Bu sıcak su kaplıcaları Romalılardan beri kullanımdadır. Sudan hem içerek hem de suyla banyo yaparak yararlanabilirsiniz. Şifalı suyu içerek karaciğerinizi, safra kesenizi ve böbreklerinizi, iyileştirebilir; banyo yaparak romatizma ağrılarınızı, büyük bağırsak enfeksiyonu ve damar sertleşmesi gibi rahatsızlıklarınızı azaltabilirsiniz.

Balıkesir’e gelmişken tatmanız gereken lezzetleri es geçmemelisiniz. En meşhur tatlı yöreye ait olan yumurta ve peynirden yapılan Höşmerim tatlısıdır. Bunun yanında keşkek, tirit, güveç ve mantı gibi yerel mutfağın en lezzetli yemeklerindendir.

Ayrıca Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinde Yörükler tarafından dokunan ünlü Yağcıbedir halılarına da bir göz atmanız önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir