Ballıca MağarasıBallıca Mağarası, Tokat şehrimizin Pazar ilçesi Ballıca köyünde yer alan doğa harikası bir mağaradır. Sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük mağaraları arasında bulunmaktadır. Bu büyük doğa harikasının tamamı ziyarete açık değildir. İnsan eli değmemiş geniş bir kesimden dolayı da mağaranın doğal, gizemli iç atmosferi bugün de sürmektedir.

Araştırmacılar ve uzmanlar tarafından Ballıca Mağarasının ortaya çıkışının dört milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Bu muhteşem tarih, mağarayı çok ilginç kılmaktadır. Ballıca Mağarası 680 metre uzunluğa ve 90 – 95 metre de yüksekliğe sahiptir. Yine fiziki özellikleri bakımından mağara beş ayrı kattan ve sekiz adet salondan oluşmaktadır. Hatta doğa bilimcilerin ifadeleri ile mağarada oluşum devam etmektedir.

Ballıca Mağarasına ziyaretler sırasında fotoğraf makinası alınmamaktadır. Mağaranın içinde yer alan ve milyonlarca senede oluşmuş olan sarkıt ve dikitler, fotoğraf makinası flaşından zarar görmektedir.

Tokat Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarasının içinde farklı köşelerde gruplaşan küçük yarasalar da mağaranın orijinal ve gizemli havasını arttırmakta, gezenlerin ilgisini çekmektedir. Yarasa grupları, mağarada yaşayan belli başlı canlı kesimdir. Mağaranın içi ortama olarak 17-19 derece sıcaklık göstermektedir. Ortalama ne %55 civarındadır. Ballıca Mağarasında oksijen bol miktarda bulunduğundan, astım hastaları için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu nedenle ziyaretçiler mağaranın havasının kendilerine iyi geldiğini, zindeleştirdiğini ifade etmektedir.

Mağaranın hemen giriş kısmında havuzlu salon denen bir bölüm yer almaktadır. Araştırmacılar bu bölümün, önceden yerleşim yeri olarak kullanıldığını tahmin etmektedir. Ayrıca Ballıca Mağarasının damlataş salonu, yeni salon, mantarlı salon olarak adlandırılan bölümleri vardır. He bir salonun kendine özgü farklılıkları ve doğal yapıları ilgi çekicidir.

Ballıca Mağarası çok uzun bir tarihi geçmişi olan Tokat şehrimizin önemli tarihi değerlerinden biri olarak, misafirlerin ziyaretlerine açıktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan mağara, 2012 senesinden beri cüzi bir ücret karşılığında görmek isteyenler tarafından gezilebilmektedir.

Henüz tam olarak keşfedilmemiş, ziyarete sunulmamış kısımları olmasına karşın, mevcut haliyle görenlerin hayranlığını kazanmakta, unutulmazlar arasına girmektedir. Tokat’ın turistik zenginliğine büyük değer katmaktadır. Tarih meraklılarının ilgisi sayesinde dünyada da ünlü olan mağara, görenleri büyülemektedir. Milyonlarca yıl önce yaşamış insanların da burada gezindiklerini düşünmek ziyaretçilere ayrı bir heyecan vermektedir. Mağaranın kendisi gibi içerisinde yer alan sarkıtların ve dikitlerin de milyonlarca yılda oluştuğu bir gerçektir. Tokat’a gelen yerli ve yabancı gezginlerin yapacakları en keyifli işlerden biri de kuşkusuz Ballıca Mağarasını keşfetmek olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir