Günümüzde insanlar sürekli bir yerden başka bir yere gidiyor. Evden işe, bazen tatile, haftasonu bir yerlere… Ancak seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek bazılarımız için büyük bir tutku. İlk fırsatta kendini en uzaklara, bilinmeyene, keşfedilmeye değer noktalara atanlar için bedava seyahat etmenin yolları sizce nedir?

Biraz zaman alır ama otostop çekmek mi ya da kilometrelerce yürümek mi? Riskli yöntemlerden kaçak yolculuk yaptıktan sonra konforlu olmayan ama güvenilir konaklama yöntemlerinden havaalanında uyumayı tercih eder misiniz? Varsa atlayın bisikletinize kenti keşfe çıkın. ‘Her yer evim olsun’ diyorsanız da çadır kurun.

Ama siz tüm bu bildiklerinizi unutun! Konforlu bir şekilde seyahat ederek ve iyi koşullarda konaklayarak ama hiç para ödemeden seyahat etmenin de yolları var.

1. Konaklama masrafından kurtulmak isteyen gezginlerle başlıyoruz. Bir çeşit online misafirperverlik servisi olan CouchSurfing’in işleyişi de çok basit. Siteye üye oluyorsunuz ve bir profil oluşturuyorsunuz.

Üyelerin size referans yazmasını istiyorsunuz. Referans çok önemli. Çünkü insanlar sizi evlerinde ağırlamak için hakkınızda yazılmış bu referanslara dikkat edecektir. Ücretsiz konaklama servisi gibi görünse de aslında çok daha fazlası olan CouchSurfing yerel kültürlerle buluşmayı, yeni insanlarla tanışmayı vadediyor.

2. Mindmyhouse gibi siteler aracılığıyla tatile çıktığında evcil hayvanına, bahçesine bakılmasını isteyenlerin evlerinde kalmak da alternatif konaklama seçeneklerinden.

3. Bedava seyahat etmenin en ideal yöntemi ise amaca hizmet etmek yani gönüllü olmak. Dünyanın birçok yerinde yapılan bu tür organizasyonların bazılarına hiç para ödemiyorsunuz ya da çok az ödeme yapıyorsunuz. Bu sayede ulaşım, barınma, yemek gibi temel giderleriniz karşılanmış oluyor ve siz de bir amaç uğruna çaba sarf edip farklı bir coğrafyayı keşfetmiş oluyorsunuz.

Bunların başında gelen, 90 ülkede hizmet veren WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) organik tarım çiftliklerinde çalışmak isteyen gezginlerin katılabileceği bir organizasyon.

4. helpx.net ise bir çeşit yardımlaşma ağı. Şöyle ki site hostlarla gönüllüleri buluşturuyor.  Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacı olan host sahibi ücretsiz konaklama ve yemek karşılığında bir gezginden yardım alıyor. Bu sayede yemek ve konaklama masrafından kurtulmuş oluyorsunuz. Bu işler bir engelliye yardım, bahçe-bakım ve onarım işleri olabileceği gibi ders vermek de olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.