Belçika küçük bir ülke olmasına rağmen Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer alır. Dünyanın bir çok yerinden milyonlarca turistin uğrak noktasıdır. Çoğu insanın buraya gelme nedenleri arasında bira, çikolata ve patates kızartması vardır. Belçika, Kuzeybatı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kuzey Denizi kıyısında yer alan bu ülke, kuzeyinde Hollanda, doğusunda Almanya, güneydoğusunda Lüksemburg ve güneybatısında Fransa ile komşudur.

Başkenti Brüksel olan bu ülke, Avrupa Birliği’nin birçok kurumuna ev sahipliği yaptığı için en önemli şehirlerden biridir. Ülke Flaman Bölgesi’nde 5, Valon Bölgesi’nde 5 olmak üzere 10 eyalate ayrılmıştır. Önemli şehirler arasında Brüksel, Bruges, Anvers, Liege, Ghent, Mons yer almaktadır.

Belgium Gent.
Belgium Gent.

Belçika nüfusu 2013 sayımına göre 11,2 milyondur. Ortalama yaşam süresi 80 yıldır. Resmi dilleri Felemenkçe, Fransızca, Almanca’dır. Felemenkçe konuşanlar Flaman bölgesinde yoğunlaşmıştır ve konuşan sayısı 6,23 milyondur. Fransızca konuşanlar Valon Bölgesi’nde ve konuşan sayısı 3.32 milyondur ve 0.82 milyon kişide Brüksel’de yoğunlaşmıştır. Almanca konuşanlar  Valon Bölgesi’nin doğusunda ve yaklaşık olarak 73.000 kişidir.

Belçika’da okyanusal iklim vardır. Her mevsim yağışlı geçmektedir. Haziran ayı ortalama sıcaklık 18 °C iken, Ocak ayı ortalama sıcaklık 3 °C’ dir. Bu ülkeye gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Küreselleşmiş bir ekonomiye sahip olan Belçika, 2007 yılında dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi olmuştur. Belçika ekonomisini hizmet sektörü, hafif ve ağır sanayi ve dış ticaret oluşturmaktadır. Belçika’nın ithal ürünleri arasında gıda ürünleri, makine, petrol ve petrol ürünleri, giyim, kimyasal ürünler yer almaktadır. İhraç ürünleri demir ve çelik, tekstil, plastik, demirdışı metal vardır. Belçika’nın işlediği madenler arasında kobalt, germanyum ve radyumdur. Anvers bölgesinde ham petrol işlenmektedir. Kuzey bölgelerinde ise madencilik ve ağır sanayi gelişmiştir. Ülken turizm alanında da oldukça gelişmiştir.

Belçika’ya gitmek isteyenler birçok yer keşfedebilir ve ülkenin tadını çıkarabilir. Brüksel’de bulunan Grand Palace Meydanı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde adını yazdırmıştır. Bu meydan muhteşem mimarisiyle Avrupa’nın en güzel meydanlardan biri olmuştur. Arka sokakları ve cafeleriyle bu meydan kesinlikle keşfedilmesi gerekir. Brugge ile ortaçağın o masalsı dünyasına iliklerinize kadar hissedebilme şansınız vardır.

Türkiye’den Belçika’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almaları gerekir. İstanbul ve Ankara’da Vize Başvuru Merkezleri bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir