Avrupa’daki en küçük topraklardan birine sahip olan Belçika yaklaşık 11.2 milyonluk nüfuslu Batı Avrupa ülkesidir. Genel olarak Orta Çağ’dan kalma şehirleri, Flaman Rönesansı mimarisi ve uluslararası önemli binaları ile bilinir. Ülke genel olarak Flemenkçe konuşulan Flanders kuzey kısmı ve Fransızca konuşulan Wallonia güney kısmı olarak ikiye ayrılmıştır.

İki ortak bölgenin buluştuğu başkent Brüksel ise, özellikle gotik mimarisi, mutfağı ve ilginç sanat eserleri ile Avrupa’nın en ilginç şehirlerinden bir tanesidir. Belçika tam bir geçiş ülkesi olarak tarihe geçtiğinden, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.

Belçika’da başkent Brüksel klasik bir Avrupa kenti olarak bilinir. Avrupa’nın en iyi meydanlarından sayılan Grand Place, meydandaki gotik yapılar, anıtlar ve ülkenin simgesi haline gelmiş Manneken Pin, görülmeye değerdir. Bunun dışında gece hayatı ve festivalleri ile ünlü Antwerp şehri, tarihsel başkent Brugge, yerel hayatın en saf halini görebileceğiniz Gent şehri en fazla turist çeken şehirlerdir.

Belçika’ya ne zaman gidilir?

Ülke Kuzey Buz Denizi ve Atlas Okyanusu’nun getirdiği, ılıman denizel bir iklime sahiptir. Ülkenin küçüklüğü dolayısıyla iklim, şehirlerde farklılık göstermez. Ülkede her mevsim önemli festivaller düzenlenir ancak özellikle yaz ayları kalabalık ve maliyetli dönemlerdir. Gitmek için en ideal zaman dilimleri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Etkinliklerin çeşidine ve gezginlerin amacına göre, kışın da sakin ve kalabalık olmayan şehri ziyaret edebilirsiniz. Ülkeyi gezmek için 4-5 günlük süre, başkent Brüksel’i tamamen gezmek için ise 2 gün yeterli olacaktır.

Belçika’ya nasıl gidilir?

Belçika Avrupa Birliği ve Schengen bölgesine üyedir, siyasi ve yeşil pasaportlara turistik amaçlarla yapılan gezilerde 90 güne kadar vize zorunluluğu yokken, hususi (bordo) pasaportlara ise mutlaka vize gerekmektedir. Belçika ve Türkiye arası kuşbakışı en kısa mesafede 2741 kilometredir ve uçuşlar yaklaşık 3 saat sürer. Antalya, Bodrum, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’dan Brüksel, Ostend ve Liege şehirlerine direkt uçuşlar vardır. Bununla birlikte Hollanda, Almanya ve Fransa’dan sıklıkla otobüsler, Brüksel ve diğer şehirlere sefer düzenler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir