İçindekiler

Karayip Denizi’ne kıyısı olan Belize’nin başkenti Belmapon’dur. Belize Orta Amerika’da yer alan ülkelerden bir tanesidir. Orta Amerika’nın nüfus açısından en küçük devletlerinden birisi olma özelliğine sahip olan ülkenin komşuları Meksika ve Guatemala’dır.

Belize tropikal iklimin tesiri altında olan bir ülkedir. Ülkede belirgin olarak yaşanan iki dönem vardır. Bunlar yağışlı ve kuru sezondur. Ülkeye gidilmesi için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Çünkü bu dönem hem hava sıcaklığı gezmeye daha müsaittir hem de yağış olayları çok sık görülmez.

Belize’nin En Önemli Şehirleri

Belmapon

Belmopan
Belmopan

Ülkenin başkenti olan Belmapon trekking ve market plazaları ile ünlüdür. Kentte doğa yürüyüşleri turistlerin en fazla yaptığı aktivitelerin başında gelir. Şehirde gece hayat durma noktasına gelir. Küçük bir kent olan Belmapon’da her yer yürüme mesafesindedir. Belize Archies Müzesi kentte gezilecek en önemli mekandır.

Belmapon
Belmapon

Belmapon şehrinde sıcak bir iklim hakimdir. Yaz ayları sıcaklık değerlerinin ortalama olarak 26 derece olarak seyrettiği kentte, kış aylarında 4 derece düşüş yaşanır. Kente yapılacak seyahatte en uygun dönem Aralık ve Mayıs ayları arasıdır. Kentte hava alanı yoktur. Bunun için kente Belize’den kara yolu bağlantısı ile ulaşım sağlanır.

Belize

Belize
Belize

Ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahip olan Belize aynı zamanda ülkenin nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık kentidir. Belize küçük bir yüz ölçümüne sahiptir. Kente bulunan liman Belize’nin en önemli limanıdır. Kentte kültürel açıdan gezilip görülebilecek sayılı mekan vardır. Swing Köprüsü, Anglikan Kilisesi ve Baron Bilis Feneri bunlardan birkaçıdır. Kente ulaşım hava yolu seyahati ile sağlanır. İstanbul’dan aktarmalı olarak kente ortalama 35 saatte gidilir.

Dangriga

Dangriga
Dangriga

Şehirleşme anlamında fazla gelişim sağlamayan Dangriga kenti kasaba havasındadır. Dangriga’da bulunan evlerin büyük bir kısmı ahşaptan yapılmıştır. Kentin yollarının birçoğu ise topraktır. Beyaz kumsalı ve palmiye ağaçları ile dikkat çeken bir kent olan Dangriga’da nüfusun önemli bir kısmı Garifuna etnik grubundan oluşur. Kent bölgede müzik merkezi olarak anılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir