Orta Amerika’da ve Karayip Denizi’ne kıyısı olan Belize’nin başkenti Belmapon’dur. Ülkenin sınır komşuları ise Meksika ve Guatemala’dır. Ülke Orta Amerika’nın nüfus açısından en küçük devletlerinden birisi olma özelliğine sahiptir.

Türkiye ve Belize arası mesafe oldukça fazladır. Bu yüzden Belize’ye seyahat ederken hava yolu tercih edilir.
Türkiye’den Belize’ye direkt uçuş seferleri bulunmaz. Yolculuklar aktarmalı olarak yapılır. Aktarmalar iki şehir üzerinden gerçekleştirilir. İstanbul’dan Belize’ye farklı hava yolu firmaları aracılığı ile farklı şehirlerden aktarma seçenekleri mevcuttur. Aktarmalar İstanbul’dan Belize Ctiy’e, Frankfurt ve Hauston, Frankfurd ve Cancun, Amsterdam ve Atlanta, Paris ve Atlanta, Londra ve Dallas, Londra ve Boston, Londra ve Maime üzerinden yapılır. Aktarmalı yolculuklarda yolculuk süresi aktarma yapılan şehirler ve yol durumuna bağlı olarak değişim gösterir.

Belize’ye Frankfurt ve Hauston üzerinden yapılan yolculuklarda uçuş süresi yaklaşık olarak 37 saat, Frankfurd ve Cancun aktarmalarda 23 saat, Amsterdam ve Atlanta üzerinden 38 saat, Paris ve Atlanta üzerinden uçuş süresi ortalama 37 saat, Londra ve Dallas üzerinden 55 saat, Londra ve Boston  35 saat, Londra ve Maime üzerinden yapılan aktarmalarda ise yaklaşık 37 saat olarak hesaplanır.

Belize
Belize

Ülkenin başkenti olan Belmapon’da hava alanı bulunmaz. Şehre Belize Ctiy üzerinden kara yolunu kullanarak ulaşılması mümkün olacaktır.

Belize ülkeyisini ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Bu uygulamadan yararlanılabilmesi için ülkede en fazla 90 gün kalınması gerekir. Ülkeye girişte pasaportla yeterli olacaktır. Bunun dışında ülke seyahatinden sonra pasaportun kullanım süresinin 6 ay olması gibi bir şartı bulunur.
Belize tropikal iklimin hakimiyetinde olan bir ülkedir. Ülkede yağışlı ve kuru sezon olarak iki dönem yaşanır. Ülkeye gidilmesi için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Çünkü bu dönem hava sıcaklık değerleri bunaltıcı bir seviyede olmadığı için gezmeye daha müsaittir ve yağış olaylarıda çok sık görülmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir