Batı Afrika’nın kuzeyinden güneyine uzanan bir coğrafyaya sahip olan Benin, Togo’nun doğusunda ve Nijerya’nın batısında yer alır. Yolları Batı Afrika’ya düşen turistler doğal ve tarihsel zenginliklere sahip Benin’i ilginç bir durak olarak bulabilir.

Benin Cumhuriyeti geçmişte Fransız sömürgesi olup 1960’dan bu yana bağımsızlığına kavuşmuş gece hayatı ve alışveriş merkezleri ile turistlere hayat dolu tecrübeler sunan bir ülkedir. Gezmek için en iyi zamanları yılın Kasım ve Şubat ayları arası olan bu ülkedeki görmeye değer şehirler nerelerdir?

Benin
Benin

Benin Gezi Rehberi

Porto Novo

Porto Novo
Porto Novo

Porto Novo’ya gidildiğinde şehri dolaşmaya Abomey’in etkileyici yapıtlarından başlanmalıdır. Şimdilerde müze olarak kullanılan bu yapıtlar eski zamanlarda kraliyet sarayları olarak görev yapmaktaydı.

Benin’in başkenti olan bu şehre gitmeden önce görülecek güzel yerler ile ilgili bir liste hazırlanması tavsiye edilir. Porto Novo Etnografya müzesi, Afrikan krallığı hakkında birçok şey keşfedilebilecek olan Kral Toffa Sarayı yasama hakkının elinde bulunduğu Valiler Sarayı görülmesi gereken başlıca yapılardır.

Cotonou

Cotonou
Cotonou

Porto Novo başkent olmasına rağmen Cotonou Afrika’daki en önemli şehir kabul edilir. Fiili başkent olarak görülür. Ekonominin merkezi olması burasını turistler için bir yuva haline getirmiştir.

Cotonou’da gidilebilecek yerlerden birisi de yüzyıllar boyu hüküm sürmüş krallıkların hissedilebileceği müzelerdir. Eğer tarih kokan yerlerden çok fazla hoşlanılmıyorsa Boulevard St. Michel ziyaret edilebilir. Afrikanın batısında Paris akşamlarının ve karmaşasınnı hissedilebileceği harika bir turist merkezidir. Cotonou oldukça da nemli bir havaya sahip olduğu için ince kıyafetler giyilmesi önerilir.

Sam

Benin - Sam
Benin – Sam

Sam’deki plajlar Benin’de en çok turist çeken yerler arasındadır. Birçok turist Sam’in bozulmamış saf sularından, görkemli havasından aldığı o açıklanması güç gülümseme ile evlerine dönerler.

Kandi

benin kandi
benin kandi

Kandi, Benin Cumhuriyeti içerisinde ülkedeki birçok bitkinin yetiştirildiği bir çiftlik merkezidir. Burada 12 saat gündüz ve 12 saat gece yaşanabilir.

Hem vahşi yaşamın hem de kumsal yaşamın keşfedilebileceği harika bir turist şehri olan Kandi’de aslanlar da görülebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.