Batı Afrika’nın batı kısımlarında yer alan bir ülke olan Benin’in Kuzey Atlas Okyanusu’na küçük bir kıyısı bulunur. Batı tarafından Togo, kuzeybatı tarafından Burkina Faso, kuzeydoğudan Nijer, doğu taraftan ise Nijerya ile komşudur.

Kıyı bölgesinde ekvatarol iklimin etkileri görülür. Ülke genelinde sıcak bir hava hakimdir. Yıl içerisinde sıcaklıklar 24-32 dereceler arasında değişir. Nadir olarak sıcaklık değerleri bu derecelerin dışına çıkabilir. Ancak ülkenin en soğuk zamanlarında bile kar ya da don olaylarına rastlanmaz.

Güney bölgelere mart-haziran ve eylül-kasım ayları arasında yağış düşer. Kuzey bölgelerde ise mayıs-eylül arasında yağışlar meydana gelir. Diğer aylarda genel olarak kurak bir hava hakimdir. Şubat-nisan arasındaki dönem ülkenin en sıcak zamanlarıdır. Kasım-şubat arasındaki dönemde ise hava serinlemeye başlar.

Benin genel coğrafi özellikleri ile alçak bir ülke konumundadır. Ülkedeki en büyük yükseklik 650 metre kadardır. Bu durumun sonucu olarak da mevsimler arasında sıcaklık farklılıkları fazla olmaz. Aynı şekilde, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları da belirgin değildir. Ülke içerisinde genel olarak sıcak bir hava hakimdir.

Benin’e gitmek isteyen turistlere kasım-şubat arasındaki dönem tavsiye edilir. Çünkü bu zamanlarda hem hava bunaltıcı derecede sıcak değildir hem de yağışsızdır. Yağışlı sezonlarda ülkeye gidilmemesi önerilir. Bu zamanlarda birçok yol kullanılamaz hale gelir ve birçok park ziyarete kapatılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir