Bermuda Şeytan Üçgeni, Miami, Portoriko ve Bermuda adaları arasında kalan üçgen görünümlü bölgeye deniyor.

Yıllarca gizemini koruyan bu bölge yeni teknolojilerin bulunması ve geliştirilmesiyle açığa çıkartıldı. Gelin hep beraber bu gizem neymiş bakalım.

Yıllarca Bermuda Şeytan Üçgeni üzerinden geçen jetler, gemiler ve insanların kaybolmasını bir neden bağlayamamıştık. Kristof Kolomb bile tuttuğu günlüklerde bu yerin üzerinde bu dünyaya ait olmayan şeylerin uçtuğunu yazmıştır.

Birçok olay ile gündeme gelen “Bermuda Şeytan Üçgeni” şaşırtıcı gizemlere sahip bir bölgedir. Adı tarih sahnesinde, filmlerde geçen yer kötü bir şöhrete sahiptir. Atlantik okyanusunda bulunan bölge de geçmişte birçok uçak düşmüş veya kaybolmuş ve birçok gemi batmıştır. Eski den manyetik bir alana sahip olduğu düşünülmekteydi. Lakin günümüzde okyanus akıntılarının etkisiyle oluşan doğalgazın olduğu bir bölge olarak düşünülmektedir.

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ NEREDEDİR?

Bermuda Şeytan Üçgenini Bermuda, Miami ve Peureto Rico’nun aralarında kalan bölge olarak ifade edilmektedir. 500.000 mil kareyi kapsayan oldukça geniş bir alandır. Uzun yıllar boyunca bu konu açıklanmaya çalışılmıştır. Pek çok insan ve hatta bazı bilim adamları bu bölgenin doğaüstü güçlere sahip olduğu söylemişlerdir. Hatta kayıp kıta Atlantis’in orada olduğunu (bu yüzden Atlas Okyanusu ismi verildiği düşünülmektedir) o kıtanın manyetik alan oluşturduğu veya o bölgeye dünya dışı varlıkların ziyaretleri sonucu manyetik bir alan oluşturdukları söylenmektedir. Hatta Kristof Kolomb dahi günlüklerinde o bölge de uçan tanımlanamaz cisimler olduğunu yazmıştır.

SIRRI NEDİR?

Yapılan araştırmalar sonucu bazı bilim adamlarının iddiasına göre olay basit bir doğal gaz çıkışı. Peki bu nasıl mı oluyor? Bir yer altı kaynağı olan doğalgaz, sadece yüksekte bulunan kara parçalarından çıkmaz. Deniz veya okyanus tabanından da çıkabilirler. Çünkü deniz tabanları da üstü su ile kaplanan alçak kara parçalarıdır. Bu doğal gaz kaynağı belli zamanlarda su yüzüne çıkmak istemektedirler. Ancak ilk başta tabandan çıkarken gazdan katı hale geçmektedirler. O bölgede de sıcak su akıntısı geçmektedir. Katı hale “hidrat”’a dönüşen doğalgaz sıcaklığın etkisi ile erir ve yoğunluğu sudan az olduğundan dolayı yukarı doğru yükselmeye başlarlar. O anda tabandan su yüzeyine kadar yoğunluk birden azalır. Bu yüzden o sırada o bölge aniden bir kuyuya dönüşür ve üstündeki her şey okyanusun dibine doğru gider. Çünkü suyun yoğunluğu azalmış ve uyguladığı kaldırma kuvveti düşmüştür. Uçakların düşmesi de bu sebeptendir. Yüzeye çıkan doğal gaz, havadan hafif bir forma sahip oldukları için yükselmeye devam eder, bu kez de o bölgenin üstündeki atmosferde yoğunluk azalması olur. Bunun sonucunda hava araçlarında yeterince kaldırma kuvveti uygulanamadığı ve oksijen yoğunluluğunda da azalma olduğu için irtifa kaybeder veya motorları durarak düşerler.

BİR DİĞER İDDİA: Bir diğer iddia ise ABD’li bilim adamlarından geldi. İngiliz Independent gazetesinde yayınlanan bir haber de bölge oluşan anormal olaylarının sebebinin “uçak bombası” etkisi yapan altıgen bulutlar olduğu söylendi. Bu “uçak bombası” etkisi yapan bulutlar okyanusa doğru düşen güçlü hava akımlarına neden oluyor. Yani olan olayların ani hava değişiminden kaynaklı olduğunu söylüyorlar.

BÖLGEDE YAŞANAN ESRARENGİZ OLAYLAR?

Bermuda Şeytan Üçgeni

Bölgede yaşanan en bilindik olay “Flight 19”‘ın kaybolması olayıdır. O dönemlerde oldukça fazla uçağın kaybolmasına ilişkin olay varken bu vaka çok ilgi çekmiştir. 2. Dünya savaşı zamanında gerçekleşmiştir. Olayda Amerikan donanmasına ait olan bombardıman uçaklarının bu gizemli bölgede kaybolması ile oluşmuştur. 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarlarında üslerinden ayrılan uçaklar ile ilk başta iletişim sağlıklı bir şekilde sürmektedir. Hatta pilotlar havanın uçuşa oldukça elverişli olduğunu bildirmişlerdir. Fakat Bermuda Şeytan Üçgeni’ne girdikleri anda birden kaybolmuşlardır. Arama ekipleri yola çıktıklarında tahmini kayıp olan bölgeye geldiklerinde önceden aldıkları sinyal birden kaybolmuştur. Aynı gün içinde 6 uçağın kaybolması büyük yankı uyandırmıştır. Gariptir ki günümüze kadar onca araştırma yapılmış lakin uçaklardan bir parçaya dahi ulaşılamadığı söylenmektedir. Bir diğer esrarengiz olaylardan bir de DC 3 olayıdır.

27 Aralık 1948’de Porto Rico’dan Miami’ye yola çıkan ticari uçak seyir halindedir. Uçağın pilotu Miami Kulesi’ne 50 mil mesafe kala kule ile iletişime geçerek uçuş koşulları hakkında bilgi istemiş fakat kule cevap verdiğinde uçaktan geri dönüş olmamıştır. Ve daha sonra da DC 3 ile hiç bağlantı kurulamamış. İletişim kurulduğunda telsizden keyifli bir uçuş olduğu anlaşılıyor ve Noel şarkıları duyulmaktadır lakin yaklaşık olarak on dakika sonra bir daha haber alınamamış ve kaybolmuşlardır. Uçakta herhangi bir teknik aksaklık olmadığı ve pilot ve yardımcısının da tecrübeli olduğu bilinmektedir. Hatta iletişim kurulduğunda pilot Miami’yi görebilecek bir konumda olduğu bilinmekte ve üzerinde uçtuğu bölgenin sığ bir yer olduğu 6-7 metre derinliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bunlara rağmen uçaktan herhangi bir iz hala bulunamamıştır.

ABD donanma tarihinin en fazla kayıp yaşanan kaza da burada gerçekleşmiştir. USS Cyclops adlı gemi, 4 Mart 1918 tarihinde tam 306 personeli ile ardında hiçbir iz bırakmadan kaybolmuşlardır. Yakın zamanda yaşanan bir diğer olayda da Küba kara sularında gerçekleşmiştir. Küba sahil güvenlik ekipleri denizde terk edilmiş bir yük gemisi buldular. İlk başta telsiz ile irtibat kurulmaya çalışılmış fakat cevap alınmayan gemiye sahil güvenlik ekipleri gemiye ulaşıp güverteye çıktıklarında garip bir olay ile karşılaşmışlardır. Gemi de kimse yoktur. Ve yapılan araştırmalara göre gemi bu olay yaşanmadan 90 yıl önce Bermuda Şeytan Üçgeninde kaybolan SS Cotapix adlı kömür yüklü gemi olduğu anlaşılmıştır.

1 Aralık 1925 tarihinde acil yardım çağrısı verdikten sonra battığı düşünülmüş ve bulunamamıştı. Sahil güvenlik polisleri gemi kaptanın günlüğünü gemi de bulmayı başardılar. 1 Aralık 1925 e kadar her şey normal seyrinde yazılan defterde o gün notlar aniden kesilmekte olduğu söylenmiştir. Bu olay da bir diğer esrarengiz olaydır. Tüm bunlar dışında bölgeden geçen gemilerin bazılarında ise mürettebatta kayıplar olmuş ve bunun onlarca örneği vardır. Bölgeden geçtikten sonra boş olarak görünen birçok gemi bulunmuştur. Son 100 yılda 1000’den fazla kayıp olayında sahne alan Bermuda Şeytan Üçgeni her ne kadar sırrı çözüldüğü söylense de esrarengiz olaylar yaşandığı için tam olarak ispatlanmış bir durum yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir