Atlas Okyanusu’nda yer alan toprakları Birleşik Krallık’a bağlı Bermuda bir ada ülkesidir. Bu nedenle ada İngiliz kültürünün egemenliği altındadır. Ülke toprakları 9 bölgeye ayrılmıştır. Yerel halk, bu bölgeleri köy olarak adlandırsa da idare ve yönetimle ilgili şehir olarak düşünmek mümkündür. Ülkenin en büyük ve önemli şehri başkent Hamilton’dur.

Ülke ekonomisinde turizm ve uluslararası ticaret önemli paya sahiptir. Sahip olduğu muazzam güzellikteki sahilleri ve kristal maviliğindeki sularıyla her yıl binlerce turist Bermuda’yı ziyaret etmektedir. Ülkenin iklimi göz önüne alındığında mevsim koşullarının yılın her döneminde turizme elverişli olduğunu görmek mümkündür. Tropik iklim bölgesinde yer alan Bermuda Adaları’nda sıcaklık Ocak, Şubat ve Mart aylarında düşer. Ancak, yılın çoğunun güneşli ve sıcak geçtiği adada okyanusun tadını çıkarmak mümkündür.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan St. George Kasabası görülmeye değer tarihi yerlerin başında gelir. 300 yıllık tarihe sahip olan kasaba adanın doğusunda yer alır ve İngilizlerin Bermuda’da yerleştikleri ilk kalıcı bölgedir. St. George Kasabası 18. yy mimarisine sahip evleri, tarihi surları, Saint Catherine Kalesi, modern restoranlarıyla tarihin ve modernizmin birleştiği görülmeye değer bir yerdir.

Eski İngiliz mimari tarzına dayanılarak tasarlanmış Bermuda Kathedrali olarak da bilinen Cathedral of Most Holy Trinity adanın ikinci önemli tarihi yeridir. Başkent Hamilton’da bulunan kilise Anglikan Kilisesi olarak hizmet verir. Kilisenin yapımında kullanılan kireç taşının kiliseye kattığı görkem görülmeye değerdir.

Sandys köyünde yer alan Denizcilik Müzesi ülkenin tarihini öğrenmek isteyenler için eşsiz bir mekândır. 2009 yılında eklenen koleksiyonlar ve sergiler sayesinde Ulusal Müze görevi üstlenmiş bu müze ziyaretçilerine tarihte yolculuk etme imkânı verir.

Türkiye’den aktarmasız uçuş bulunmayan Bermuda’ya kara yoluyla ulaşım mümkün değildir. Komşu ülkelerden gemi yoluyla da ulaşım sağlanır. Toronto ve New York aktarmalı uçuşlar mevcuttur.

Sahip olduğu kumsalları, masmavi sularıyla muhteşem bir tatil fırsatı yakalamanın mümkün olduğu bu küçük adada tarihe doğru bir yolculuk yapılabilir. Ayrıca modern eğlence mekânlarıyla yerel halkın arasına karışmak da değerlendirilmesi gereken fırsatlardandır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir